Zaman Zaman Yaşadığınız Uyku Felcinin Nedenlerini Biliyor Musunuz?

Uyku Felci Nedir?

Uyku felci, uyku sırasındaki kişinin geçici bir süre hareket edememe hali olarak açıklanır. Halk arasında karabasan olarak da bilinir. Genellikle uykuya geçiş döneminde meydana gelir.

uyku-felci-karabasan

Uyku Felci Nasıl Oluşur?

Uyku, non-REM ve REM aşamalarından oluşur. REM dönemi hafif uyku aşaması non-REM ise derin uyku aşamasını oluşturur. Uyku felci ise hafif uyku aşaması olan REM döneminde gerçekleşir. Kişi uyku halindeyken vücudundaki kaslar da uykuya geçer. Fakat bazı durumlarda beyin birden uyanabilir. Fakat aynı zamanda kasların uykusuna devam ediyor olması felç hissinin yaşanmasına neden olur. Beynin birden uyanması kişinin de aniden uyanmasını beraberinde getirir. Bu uyanma yine kaslara yansımaz ve vücudun üzerine biri oturmuş hissi uyandırabilir.Uyku Felcinin Sebepleri

Uyku felcinin sebepleri tam olarak açıklanamasa da birkaç genel özellikten bahsedilebilir.

  • Sırt üstü yatarak uyumak.
  • Uyku düzensizliği.
  • Aşırı stres.
  • Yaşam alanı değişikliği.
  • Aç bir şekilde uykuya dalınması.

Yukarıdaki nedenlerle gerçekleşebilen uyku felci bir takım ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bu ilaçların uzman doktorun muayenesi sonrasında gözetim ile alınması oldukça önemlidir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.