Yatmadan Önce Yemek Yemek

Yatmadan önce Yemek Yemekle alakalı gelen sorular

Birçok insan, yemek yedikten kısa bir sürü sonra uyuyabileceklerini merak ediyor. Bir çok insan gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğunu düşünüyor. Bu kulağa mantıklı gelebilir. Eğer midemizde bir şeyler varsa, vücudumuz bunu sindirmek zorunda kalacak ve buda bizi uykusuz bırakabilir. Ayrıca gece atıştırmalıklarından gelen olası fazla kiloları da unutmayalım.

Gece yatmadan önce yediğiniz yüksek kalorili yemekler yersiniz muhtemelen vicdanınız rahat uyuyamayacaksınız.

Yüksek kalorili dediğimiz zaman bu sizin her zaman yediğiniz yemekler dışında olan atıştırmalıklarınızı kastediyoruz. Gece yediğiniz cips gibi kalorili atıştırmalıklar sizlere fazla kilo olarak dönmesi çok yüksek bir orana sahip.

Fazla kilolar dışında gece film izlerken yediğiniz zararlı atıştırmalıklar, uyku kalitenizi de bir hayli düşürecektir.

The Massachusetts Institute of Technology yaptığı araştırmada gece yatmadan önce yediğiniz ufak yiyeceklerin fazla kiloya yol açmadığı görülmüştür. Bu araştırma da ek olarak yemek yedikten hemen sonra uyumamız gerektiğini açıklayan bir çok önemli nedende bulunuyor.

KALORİLER

Aslında bu kalori hesabını tutmak oldukça basit fakat yediğimiz ufak atıştırmalıkların içinde bulunan kalori miktarı gerçekten çok fazla. Bu yüzden gece film izlerken yediğiniz atıştırmalıkla beraber aldığınız kalorileri hesaplamakta bir hayli zor oluyor. Günlük ne kadar kalorinizi için Kalori Hesaplama buraya tıklayabilirsiniz.

yatmadan önce yemek yemek

UYGUN ZAMANLARDA YEMEK YEMEK

Genellikle inanılan şey gece yemek yemenin kilo yapacağıdır. Bunun nedeni bir çok farklı yemek yememiz. Eğer yüksek kalorili atıştırmalıklar yersek kilo almamız kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Columbia üniversitesinin sitesi olan ‘Go Ask Alice’ e günlük yediğiniz atıştırmalıkları sınırlandırmalısınız. Bu sizin kilo alma şansınızı düşürecektir. Bu yüzden aralıklarla yediğiniz ufak sağlıklı atıştırmalıklar sizin açlığınızı önleyecek ve akşam saatlerinde büyük bir yemek yemenizi engelleyecektir.

Aslına bakarsanız ne zaman yemek yediğiniz pek bir önemi yok. Önemli olan şey günlük almanız gereken kaloriden fazla kalori alırsanız bu size fazla kilo olarak geri dönecektir.

YATMADAN 2-3 SAAT ÖNCE YEMEK YEMEK

Ünlü bir diyetisyene göre, günün büyük ve son öğününü yatmadan 2-3 saat önce yemelisiniz. Eğer gece geç saate kadar ayakta kalacaksanız ve en son yemeğinizi 4-5 saat önce yediyseniz, uyumadan önce biraz sağlıklı atıştırmalık yiyebilirsiniz. Biraz meyve ya da kuru yemiş gibi. Uyuma zamanınıza yakın aldığınız alkol ve kahve uykunuzu yüksek oranda olumsuz etkileyecektir. Eğer kaliteli bir uyku istiyorsanız bu tür ürünlerden uzak durmalısınız.

GEÇ YEMEK YEMENİN RİSKİ

Geçe geç yemek yediğiniz zaman sabah kendinizi aç hissetmezsiniz ve bu yüzden çoğu zaman kahvaltı öğününü atlarsınız. Sabah yemek yemediğiniz için akşam ve öğle saatlerinde daha büyük öğünler yersiniz ve bu da sindiriminizi zorlaştırır. Ayrıca geç yemek yemek zihinsel bir yorgunlukta getirir. Bazı insanlar gece geç yemek yedikten sonra kabus gördüğünü iddaa etmektedir. Geç yemek yemek vücut yorgunluğu ve enerji tüketimi gibi şeylere neden olur.

yatmadan önce yemek yemek

ÖZET OLARAK

Özet geçecek olursak, gece yemek yemek sağlıksız ve zararlıdır. Eğer büyük bir öğün yiyecekseniz bu uyumadan 2-3 saat önce olmalı. Eğer atıştırmalık bir şeyler yiyecekseniz kalorisi az sağlıklı şeyler olmalı. Sabah kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız gece az atıştırmalık yemelisiniz.

EN ÇOK SORULAN SORULAR

GECE YEMEK YEMEK KİLO ALDIRIR MI ?

Ne yediğinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer gün boyunca aldığınız kalori düşükse gece ufa bir atıştırmalığın bir zararı olmaz.

GECE YEMEK YEMEK ZARARLI MI ?

Eğer büyük bir öğün yerseniz zararlıdır.

GECE YEMEK YEMEK GÜNAH MI ?

Bununla ilgili daha detayla cevaba ulaşabileceğiniz bu siteye gidebilirsiniz. Sorularlarislamiyet

GECE YEMEK YEMEK ZAYIFLATIR MI ?

Kilo alıp vermek tamamiyle gün içerisinde aldığınız kalorinin günlük almanız gereken kaloriden az ve ya çok olmasıyla alakalıdır.

1 günde aldığınız kalori, günlük almanız gereken kaloriden fazla ise kilo alırsınız.

1 günde aldığınız kalori, günlük almanız gereken kaloriden az ise kilo verirsiniz.

GECE YEMEK YEMEK KABUS GÖRDÜRÜR MÜ ?

Yapılan bir araştırmaya göre böyle bir şeyin bir çok insanda meydana geldiği ortaya çıkmıştır.

 

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.