Yataktan Çıkmama İsteği: Klinomani Hastalığı

klinomani-1

Adına hastalık dendiğine bakmayın. Aslında klinomani yatak, çarşaf ya da yastığa duyulan aşırı sevginin bir sonucu olarak kabul edilir. Yunanca “ clinomania “ kelimesinden türeyen ve hastalık olarak görülen bu durum son derece yaygın olsa da kışın sıcak yatağınızdan çıkmak istememenizle aynı durum değil. Klinomani hastaları sadece kışın değil yılın hemen hemen her gününde yataklarından ve uyumalarına yardım eden eşyalardan uzaklaşmak istemezler. Hatta günlerce hiçbir sorun olmadan yataklarında kalabilirler.

klinomani-2

Bu hastalığa yakalananların en büyük korkusu yorganlarından çıktıklarında kendilerini çıplak hissetmeleri olarak açıklanır. Bu durumu önlemek için uzmanlar kişinin yatak ucunda sıcak bir bornoz ya da tüm vücudu saracak bir giysinin hazır bulundurulmasını önermekte. Hatta yatak içerisinde giyinmek de bu hastalıkta bir çözüm olabilir.  klinomani-3

Bu basit işlem klinomani hastalarının gün geçtikçe yataktan çıkmak için kendilerini rahat hissetmelerini büyük ölçüde sağlayacaktır. Hastalık eğer daha ileri seviyelerde olup kişinin psikolojisini de olumsuz etkiliyorsa uzman doktorlara başvurulması gerekir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.