Yatak Nasıl Temizlenir?

Yatak temizliği yatak odanızın temizliği ile ilgili olsa da bir yandan kişisel sağlığınızı da etkileyebilir. Peki kişisel sağlık için bu derece önemli olan yatakların hijyeni nasıl sağlanır? Yatak nasıl temizlenir?

Yatak temizliğinin ilk adımı şiltelerin 6 ayda 1 güneşe çıkarılmasıdır. Şilte üzerindeki mikropların güneş ile öldürülmesi şiltenizi eskisi gibi temiz kullanmanızı sağlayacak.

Yatak temizliği için ayrıca şiltelerinizin üzerine kaplama yapabilirsiniz. Böylece şiltenizi koruyarak, kir ve lekelerden etkilenmesini engelleyebilirsiniz. Diğer temel temizleme yöntemleri ise yatağınızı çevirmek ve havalandırmaktır.Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yatağın üzerinde oluşan toz ve kalıntıları elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz. Bu aşamada elektrik süpürgenizin başlığının temiz olmasına özen gösterin. Aksi halde yatağına farklı bir kir ve mikrop getirmekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Ayrıca tozlar için nemli bir bez ile şiltenizi silebilir ve kurumaya bırakabilirsiniz.

yatak-nasil-temizlenir-supurge

Yatak temizliği için bir diğer önemli konu koku temizlemedir. Yatakların kötü kokması kullanıcıları için oldukça olumsuz sonuçlar doğurur. Bu kötü kokunun giderilmesi için pratik bir yöntem bulunmakta. Yatağın üzerine karbonat dökmek, kötü kokuları götürecek ve ilk günkü temizlik hissi yaratacaktır. Temiz kokmasının yanında ayrıca güzel kokmasını da istiyorsanız karbonata 5 damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

yatak-temizleme-karbonat

Yataktaki lekeleri çıkarmak istiyorsanız eğer lekelerin olduğu bölgeyi ıslak biz bezle silmeniz gerekir. Bu aşamada sürtmek yerine bastırarak silmelisiniz. Aksi halde lekeler daha da kalıcı bir hal alabilir. İnatçı lekeleri silmek için deterjan yardımı da alabilirsiniz.

yataktaki-lekeler

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.