Yatağın Tarihçesi

Yatakların insan hayatının var olduğu ilk günden itibaren kullanılmaya başlandığı düşünülse de kabul edilen ilk tarih tam 10.000 yıl önce. Bu tarihlerde belirtilen yatak görünümü tabii ki günümüzdeki yataklardan oldukça uzak. Şu an bildiğimiz yatak görünümüne en yakın yatak ise M. Ö. 3400 yılında kullanıldığı kabul edilen Tutankamon’un yatağı. Yerden yüksekte kullanılan yatakların kullanılmaya başlanması da bu tarihten itibaren gerçekleşti.

tutankamon-yatak

Yatağın yerden yüksekte kullanılmasıyla ve krallıkların da çoğalmasıyla lüks isteği de kendisini göstermeye başladı. Lüks olarak kabul edilen ilk yatağın kullanıldığı yer Roma İmparatorluğu. Altın ve gümüş başlıklı yataklar dönemin ihtişamını oldukça yansıtıyordu.

Tarihteki ilk su yatağını bulanlar da yine Roma İmparatorluğu oldu. Su dolu beşikler bu dönemde birçok kişinin rahatlamak ve uyumak için gittiği yerler olarak yaşamlarında yer etti.

Tarihteki çok önemli bir hükümdarın yatakta oldukça fazla vakit geçirdiğini biliyor muydunuz? Yatağını ve yatmayı öylesine çok seven 16. Louis, bazı görüşmelerini de yatağında yapmak istermiş. Birçok tarihi kayda göre tam 413 yatağa sahip olan 16. Louis, yatak kavramını da başka bir boyuta taşıdı.

16-louisnin-yatagi

Yatakların diğer tarihi detayları;

Tarihteki ilk yaylı yatak patenti 1865’te alınmış, yaylı ve kumaş kaplı yatakların yaygın bir şekilde kullanılması 1930’ta keşfedilmiş, sünger kaplı yastık ve yatakların birçok noktada satışa sunulması 1950’de gerçekleşmiş, modern su yataklarının bulunması 1960’da ortaya çıkmış, şişme yataklar 1980’de üretilmiş ve çift kişilik yataklar ilk olarak 1990 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde ise yataklar artık uyku kalitesine odaklanan tasarımlarla üretilmekte. Normal bir uyku saatinden daha çok verim aldırmayı hedefleyen, rahatlıkla kaliteli uykuyu bir arada sunan yatak modellerinin en yenilerinden Luna yatakları size farklı bir uyku boyutunun kapılarını açıyor.

Kalitesiyle fark yaratan Luna yatakları arasından kendinize en uygun yatak modelini seçebilir ve kaliteli bir uykuya anında geçiş yapabilirsiniz.

luna-bedding-gece-mavisi

 

 

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.