Yatağın Sol Tarafında Uyuyanlar Daha Mutlu

Somurtkan ve ters davrananlar için söylenen ‘yatağın solundan mı kalktın’ sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Bilim adamları bu sözün doğruluğunu sorgulatacak. Yapılan çalışmaya göre yatağın sol tarafında uyuyan insanların yatağın sağ tarafında uyuyan insanlara göre daha mutlu ve neşeli oldukları ortaya çıktı.

Ayrıca belli bir grup üzerinde yapılan aynı araştırmada yatağın sol tarafında uyuyanların sabahları daha rahat uyandığı, arkadaş çevrelerinin daha aktif olduğu ve işlerini sevdikleri de sonuçlar arasında.

yatağın solunda sağında uyumakBir başka araştırmaya göre de mutlu uyanmak uyku süresiyle doğrudan alakalı. Ortalama 8 saatlik uykunun vücut sağlığı ve psikolojik rahatlama için ideal olduğunu söyleyen uzmanlar, 8 saatin altında uyuyanların bir sonraki günde mutsuz olduklarını gösteriyor. 8 saatin altındaki uykuların mutsuzlukla birlikte sağlık problemleri doğurabileceği de diğer bulgular arasında.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.