Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik durumu, genellikle 6-12 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak kabul edilse de uzmanlar tarafından bir hastalık olarak görülmemektedir. Uykuda uyuma olarak açıklanan uyurgezerliğin kesin bir nedeni açıklanamasa da doğru yatış şeklinin bulunamamasından kaynaklandığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Uykusuzluk nedeniyle değil uyanamama nedeniyle ortaya çıkan uyurgezerlik doğru yatış şeklinin bulunamamasıyla rahatsızlık doğuruyor ve istemdışı hareket etmelerle gerçekleşiyor. Genel olarak gözler açık şekilde hareket eden uyurgezerlerin bilinçleri ise bu sırada yarı açık haldedir.

Uyurgezerler Nasıl Uyandırılmalıdır?

Uyurgezerlik sırasında uyandırma anı oldukça önemlidir. Sarsarak uyandırılan uyurgezerler bu anda aşırı sinirli tepki verebilir. Böyle durumlarda yavaşça kişinin ismini söyleyerek uyandırmak doğru olur. Konuşma şeklinizi kısık seste tutmanız en önemli kriterdir.

Çocuklarda doğru yatış şeklinin bulunamamasından dolayı gerçekleşen uyurgezerlik, yetişkinlerde ise aşırı stres dolayısıyla gerçekleşebilir.

Uyurgezerlik Tedavisi

Bir hastalık olarak kabul edilmeyen uyurgezerliğin tedavisi, doğru yatış pozisyonunun bulunmasıyla yapılabilir. Bu seviyeden daha şiddetli bir durum söz konusuyla eğer doktor tarafından tavsiye edilecek uyku hapları sonuç verebilir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.