Uykusuzluk Tatlı Tüketimini Etkiler mi?

uykusuzluk

Teknoloji son yıllarda hayatımıza girmekle yetinmeyip yatağımıza kadar girdi. İstediğiniz kadar uyumak için hazırlık yapın telefonlar uyumanıza engel olacaktır. Sizin de geceleri telefondan vazgeçip uyuyamadığınızı tahmin edebiliyoruz. Hal böyle olunca ertesi güne uykusunu alamamış, yorgun gözlerle etrafına bakan zombi insanlar görmeniz kaçınılmaz olacak.

Üstüne üstlük sabah dersinizin ya da işinizin olduğunu düşünün. Ayakta durabilmek için tatlı ya da kafeinli içecek tüketmeniz gerekecek. Her ne kadar kalorisi yüksek olsa da eninde sonunda enerji depolayabilmek için kendimizi tatlı yerken ya da tatlı bir şeyler içerken bulmamız kaçınılmaz.Bilim Adamları Araştırdı: Uykusuzluk tatlı tüketimini etkiler mi?

ABD’de San Francisco Üniversitesi, psikiyatri bölümünde görevli Yrd. Doç. Dr. Aric A. Prather ve ekibi 2005-2012 yılları arasında 18.779 yetişkin deneğe uygulanan “Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi” verilerini kullanarak uyku süresinin içecek tüketimine etkisini araştırdılar.

Araştırma görevlilerinin yaptığı araştırmaya göre 5 saatten az uyuyan insanlarda, kafeinli ve şekerli içecek tüketiminde artış görülüyor. 5 saatten daha fazla uyuyan insanların ise kahve ve su tüketimlerinin az uyuyan insanlara göre daha az olduğu görülüyor.

Peki ya siz, uykusuz olduğunuz günlerde diğer günlere göre daha mı fazla tatlı tüketiyorsunuz?

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.