Uykusuzluğun Nedeni: Insomnia

Uyku, birçok insanın ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden. Güne sağlıklı başlayıp, sürekli dinç kalmanın da yolu kaliteli bir uykudan geçiyor. Ancak uyku konusunda insanların yaşadığı oldukça fazla. İnsanların büyük bir kısmı uyku ile yaşadıkları nedenleri psikolojik ya da başka nedenlerde arıyorsa da uyku hastalıklarına yakalanmış olma ihtimaliniz var.

Uyku hastalıkları arasında ise insanlara en fazla sorun yaşatan hastalık insomnia oluyor. Halk arasında uykusuzluk hastalığı olarak da bilinen insomnia, uykuya dalma da ve uykuyu sürdürme konusunda sorun yaratıyor. İlk başlarda bu durum günlük hayat üzerinde negatif yönde pek fazla etki etmiyor gibi dursa da zamanla ilerleyen süreç kişiler alkol, uyuşturucu gibi maddelere bağımlı hale gelebiliyor.

insomnia hastalığı 1

Bu nedenle de insomnia teşhis konmuş kişilerin mutlaka ilaçlarını kullanarak bu hastalığı aşmaları gerekir. Bununla birlikte kişiler bazı durumlarda yeterli sürede uyusalar bile uyku kaliteleri düşük olduğu için uykudan alınması gereken gerekli verim alınmaz bu da insomnia hastalığının farklı bir boyutu olarak kabul edilir. Kısacası hastalık her kişide farklı şekilde kendisini gösterebilir bazı insanlar günlerce hiç uyumaz iken bazıları günde 6-7 saat uyusa bile uyku kalitesi düşük olduğundan ötürü yine uykusuzluğun zararları ön plana çıkacak.

Uykusuz Kalmanın Zararları Neler?

Insomnia yaşayan insanların merak ettiği bir diğer soru ise uykusuz kalınan sürenin vücut üzerindeki zararlı etkileri oluyor. Özellikle medyada sık sık yer alan az uykunun zararlarına yönelik içerikler insanları daha çok paniğe sevk eden detaylardan biri.

insomnia hastalığı 3

Uyku eksikliğinin başlıca zararları ise;

  • Bağışıklık sisteminde çökme ve hastalıklara daha açık gelme
  • Bunama riski artıyor
  • Zihinsel olarak verimlilik düşük
  • İlaç, aşı gibi destekler etkisini kaybediyor
  • Kalp krizi gibi hastalıkların çıkma ihtimali yükseliyor.
  • Obezite riski artıyor

Ayrıca kış aylarında uykusuzluk sorunu yaşayan insanların, kaliteli uyuyan bireylere karşı daha grip, soğukalgınlığı gibi kış hastalıklarına daha çok yakalandığında bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Sonuç noktasında hayat kalitenizi ve mevcut yaşam düzeninizi doğrudan etkileyen bir faktör olan insomnia için kısa sürede doktorunuz ile görüşüp alınabilecek önlemleri almanızda fayda var. Aksi takdirde hoş olmayan sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu durum sizi daha stresli bir hale sokabilir.

insomnia hastalığı 4

[Total: 1 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.