Uykudan Önce Yapmamanız Gereken 5 Şey

Sabahları kolay uyanamıyor musunuz? Yeterince zinde, dinlenmiş ve gevşemiş hissetmiyorsanız aşağıdaki yasaklı maddelerden birini ya da birilerini yapıyor olmalısınız!

rahat uyku

1 – Uzun Süre Telefona Bakmak

Biraz instagram’a bakayım, facebook’ta dolaşayım derken, beynin uykuya dalma refleksini engelliyorsunuz. Bir türlü elinizden bırakamadığınız telefon, melatonin yani uyku hormonu salgısını azaltıyor. Şimdi telefonu yavaşça masaya hatta mümkünse yatak odanızın dışında bir alana bırakın. Ve huzurlu uykuya dalın.

2- Egzersiz Yapmak

Spor yapmayı akşam saatlerine erteliyorsanız, rahatça uykuya dalamayabilirsiniz. Egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısını yükseltir. Ağır kas hareketi gerektiren sporları uykudan birkaç saat önce yapmalısınız. Yoga ise harika bir fikir. Gevşemiş vücut ve boş bir zihinle uykuya dalmak gibisi yok.3- Duş Almak

Spor gibi vücut ısınızı yükselten bir diğer şey de duş almak. Sıcak su, kan dolaşımını hızlandırır. Uykuyu kaçırmamak için duşla arasına en az bir saat koymalısınız.

4-Alkol ve Kafein Almak

Çok fazla sıvı tüketmek özellikle de alkol ve kafein almak vücudunuzun uyku dengesini bozabilir. Akşamları belli saatlerden sonra daha az sıvı tüketmelisiniz.

5-Çalışmak ve Bir Konuya Odaklanmak

Uyku, vücudun ve zihnin en gevşek olduğu anda sizi bulur. Çalışma konsantrasyonu ve stres ise beynin uykuyu ertelemesine neden olur. Yatağa gitmeden en az 1 saat önce çalışmayı bitirin ve rahatça uykuya dalın.

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.