Uykuda Bacak Ağrısı: Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu; tam olarak tarif edilemeyen, genellikle bacaklarda görülen ağrı, karıncalanma, uyuşma ve nereye koyacağını bilememe gibi durumlar olarak açıklanır. Geceleri uyku öncesinde kendisini daha çok hissettiren huzursuz bacak sendromu uykuya geçmeyi zorlaştırdığı için bitmeyen bir uykusuzluk hissi oluşmasına da neden olabiliyor.

huzursuz-bacak

Romatizmayla Farkı Nedir?

Huzursuz bacak sendromu sık sık romatizmayla karıştırılmaktadır. Ve bu sebeple fizik tedaviyle sonuç bulunmaya çalışılır. Fakat huzursuz bacak sendromunun romatizmayla bir ilgisi yoktur. Romatizmadan farklı olarak sadece dinlenme evresinde ağrı oluşturan huzursuz bacak sendromu, ortalama olarak 27 yaşlarında görülmeye başlanır. Kadınlarda erkeklerden daha çok belirtileri görülür.

Dinlenmeyi Güçleştiriyor

Huzursuz bacak sendromu ile günleri geçen biri yaşadığı hayattan zevk almama durumuna gelir. Uyuyamaz, rahat rahat dışarıda gezemez, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten zevk alamaz. Günlük hayatı oldukça etkileyen huzursuz bacak sendromu görülen hastaların %94’ünde uykuya dalamama durumu görülmektedir.

Nedeni:

Nedeni henüz açıklanamayan bu sendromun en güçlü etkisi genetik olarak belirtiliyor. Ailesinde bu sendromun görüldüğü kişilerde %50 oranında bu sendrom görülebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu ilaçla tedavi edilebilmektedir. Fakat ilaç tedavisinden önce hastanın bir uyku testine girmesi gerekir. Uzman kişi tarafından takip edilecek uyku testinde huzursuz bacak sendromunun asıl nedeni saptanır ve bu yönde tedaviye başlanır. Tedavi süreci 6 ay ile 1,5 yıl arasında sürebilir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.