Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tatil köylerinde, otellerde ya da tur organizasyonları ile tatil yapmaktan sıkılıp farklı bir heyecan arıyorsanız, kamp yapmak en iyi alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Doğa ile iç içe olup, eğlenmek ve güzel zaman geçirmenin en güzel yolu. Öyle ki bir süre sonra kamp yapmak yaşam stiliniz haline bile gelebilir ve bu şekilde keyif dolu uzun seyahatlere çıkabilirsiniz.

Ancak ilk kez kamp yapacak olan insanların aklında binbir türlü soru oluyor. En önemli soruların başındaysa nasıl eşyalar seçmeliyim yer alıyor. Şüphesiz ki yapılacak kampı daha rahat ve sorunsuz geçirmenin anahtarı doğru tercih edilecek kamp eşyalarında. Bu eşyaların arasında ise ilk sırada olan uyku tulumunun seçimi oldukça önemli.

uyku tulumu

Gün içinde saatlerce yürüdükten sonra iyi bir uyku en önemli ihtiyaç. Uyku tulumları ise kaybedilen enerjiyi geri kazanarak bir sonraki güne dinç uyanmayı sağlıyor. Fakat birbirinden farklı yüzlerce hatta binlerce model arasında en uygun uyku tulumunu seçmek ilk kez uyku tulumu alacaklar için zor olabilir. Bu yazımızda sizler için uykumu tulumu nasıl seçilir sorusuna cevap verdik.İlk olarak seçeceğiniz uyku tulumu yapacağınız kamp için uygun olmalı. Yani kamp yapacağınız bölgenin mevsimi, lokasyonu ve tulumun vücudunuza uygunluğu, kalitesi, ağırlığı gibi etmenleri göz önünde tutmanız gerekiyor. Aksi bir durumda üşümekten veya terlemekten uykunuz bir kabusa dönüşebilir.

Bir diğer önemli nokta ise ısı değeri. Temel olarak uyku tulumları sizi ısıtmazlar ancak vücut ısınız ile siz tulumu ısıtırsınız. Tulumda bu ısının dışarı yayılmasını engelleyerek size rahat bir uyku deneyimi sağlar. Uyku tulumlarında ise Avrupa Standartları Enstitüsüne göre belirlenmiş 4 farklı ısı değeri bulunur. Bunlar;

-Üst Limit: Başlık ve fermuarın açık, kolların ise dışarıda olduğu uyku pozisyonunda standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değerini gösterir.

-Konfor: Standart bir kadının, fermuar ve başlığı kapalı bir uyku tulumu içinde konforlu bir şekilde uyuyabileceği ısı değerini belirtir.

-Alt Limit: Cenin uyku pozisyonu olarak bilinen pozisyon ile standart bir erkeğin 8 saat boyunca kesintisiz uyuyabileceği ısı değerini belirtir.

-Ekstrem:Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski geçirmeden uyuyabileceği ısıyı değerini belirtir. Soğuk bir ortamda ise donma riski söz konusu.

uyku tulumu

Gideceğiniz bölgenin iklimsel şartlarına uygun olarak bir değerler ölçüsünde bir uyku tulumu seçimi yapmakta fayda var. Sıcaklık değer etiketleri ise her uyku tulumunda bulunur. Ancak bu değerler hesaplanırken, tulumun altında mat olduğu, çadır içerisinde rüzgar ve yağıştan korunduğunuz varsayılır.

Uyku tulumu seçimi yaparken kontrol etmeniz gereken bir başka detay ise cinsiyet çünkü uyku tulumları cinsiyete özel olarak üretilir. Yapılan testler sonucu kadınların uyurken erkeklerden daha düşük bir vücut ısısına sahip olduğunu gösteriyor ve her iki cinsiyetinde farklı anatomik yapılara sahip olması bir başka etmen.

Ağırlık olarak ise uyku tulumunun hafif olmasına dikkat edin. Özellikle uzun mesafe yürüyüşleri yapacak kişilerin bu konuya ayrı bir özen göstermesi gerekiyor. Ağır bir uyku tulumu seçimi seyahatinizi zorlaştırabilir.

uyku tulumu

Uyku tulumları boyut olarak da erkek ve kadın için ayrı üretilirler. Kadınlar için beden standart ve uzun olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 168 cm’e kadar kadınlar standart beden kabul edilirken, 170-183 cm arasındaki kadınlar ise uzun beden olarak kabul edilir. Erkeklerde ise beden ölçülerine göre tulumlar üçe ayrılır. Kısa beden erkekler 168 cm’e kadar, standart beden 170-183 cm arasında, uzun beden ise 185-193 cm arasındaki erkekler için üretilir.Uyku tulumu seçerken şeklini de göz önünde tutmanızda fayda var. Özellikle sırt çantanız ile yapacağınız bir seyahatte mumya şeklini tercih etmelisiniz. Mumya şeklinde uyku tulumları sırt çantaları ile özel olarak üretilir. Geniş omuz ve kalça bölgesine sahip olan mumya tipi tulumlarla daha rahat bir uykuda çekebilirsiniz.

uyku tulumu

Uyku durumunda vücut sıcaklığınızı korumanızı sağlayacak iki dolgu malzemesi vardır. Kaz tüyü ve sentetik. Kaz tüyü dolgu malzemesine sahip tulumlar hafif ve rahat sıkıştırabilir olmalarının yanı sıra dayanıklı ve doğaldır. Bu nedenle çok seyahat edenler için altın değeri taşır. Ancak kaz tüyü tulumlar ıslanmaları durumunda izolasyon özelliklerini kaybedeler, bu nedenle kaz tüyü tulum seçiyor iseniz su geçirmez kumaş olmasına dikkat edin.

uyku tulumu

Sentetik dolgu malzemesi kullanılan tulumlar ise kaz tüyüne göre daha ucuz olmasıyla ön plana çıkıyor. Sentetik dolgulu uyku tulumlarının ıslak ve nemli ortamlarda da sorunsuz bir kullanış sağlaması önemli bir avantaj sağlıyor. Ek olarak eğer çadırda kalmayacaksanız da sentetik tulum almanız daha yararlı. Ancak soğuk bölgelerde çadırda kalacaksanız tercihiniz kaz tüyünden yana olabilir.Son olarak ise uyku tulumunuzun özelliklerini kontrol edin. Tulumda şapka bölümü, fermuar üzerinde koruyucu bir ek olduğundan emin olun. Ayrıca son dönemde üretilen tulumlarda cep telefonu, saat, pasaport, cüzdan gibi önemli eşyalar için cepler oluyor. Güvenliğe önem veren biri iseniz bu özellik tam sizin için olabilir.

uyku tulumu

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.