Uyku Terörü: Çocuklarda Uykudan Ağlayarak Uyanma

uyku terörü gece terörü neden olur

Uyku Terörü Nedir?

Çocuklarda sıkça karşılaşılan uyku terörü, çocukların aniden uykudan korkarak ve ağlayarak uyanmalarına sebep olur. Çocuklarının bu durumu ailesini endişelendirir fakat nadiren meydana geliyorsa hastaneye gidilmeyi gerektirmez. Uyku terörü,kabusa benzer bir uyku bozukluğudur ancak çok daha dramatiktir. Uyku terörü, parasomni adı verilen uyku esnasında görülen davranışsal, emosyonel ve hareketle ilgili bozukluklarından biridir.

Uyku Terörünün Nedenleri

Uyku terörü diğer adıyla gece terörü, uyku esnasında merkezi sinir sisteminin aşırı uyarılmasından kaynaklanır. Aynı zamanda çocuğun stresli olması, farklı bir yerde uyuması ya da dramatik değişimler yaşaması uyku terörüne neden olabilir.

Uyku Terörü Nasıl Gerçekleşiyor?

Uyku aşamalardan oluşur. REM (Hızlı göz hareketi) aşamasında kabus ve rüyalar görürüz. Bir diğer aşama olan non-REM’de ise derin uykuya geçeriz. Yorgunluk ve fiziksel hasarlar bu aşamada tedavi edilir.Uyku terörü genellikle bir çocuğun uykuya dalmasından yaklaşık 2 veya 3 saat sonra gerçekleşir; en derin REM dışı uyku aşamasından, rüyaların ve kabusların görüldüğü daha hafif olan REM uyku aşamasına geçerken gerçekleşir.Uyku Terörü Esnasında Ne Yapılmalı?

Uyku terörünü yaşayan bir çocuk uyanıyor gibi görünebilir ancak tam uyanık değildir. Sizin söyledikleriniz ve yaptıklarınız anlamlı bir şekilde yanıtlanmayacaktır. Biraz ağladıktan sonra kendi başına uyuyacaktır.Bu nedenle aile uyku terörünün bitmesini sabırla beklemelidir.

Uyku Terörü Hangi Çocuklarda Meydana Gelir?

-Hasta veya stresli çocuklarda,
-İlaç kullanan çocuklarda,
-Uyku bozukluğu yaşayan çocuklarda,
-Fazla kafein tüketen çocuklarda uyku terörü bir diğer adıyla gece terörünün meydana gelme olasılığı vardır.

Uyku Terörü için Hangi Önlemler Alınabilir?

-Çocuğunuzun stresini azaltın,
-Çocuğunuzun yeterli uyuduğundan emin olun,
-Çocuğunuzun erken saatlerde uyumasını sağlayın,
-Çocuğunuzu aşırı ders veya spor etkinliklerinden uzak tutun.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.