Uyku Sırasında Düşme Hissi Nedir?

Uyku sırasında ya da uykuya dalma evresinde düşme hissi sık sık meydana gelen bir durum. Bu durum karşısında korkarak uyananlar olduğu gibi aynı zamanda bu düşmeye pek anlam yüklemeyenler de var. Peki bu his neden ortaya çıkar? Uzmanlara göre uykuda düşme hissinin 7 temel nedeni var.

1- Karabasan: Kişide uyurken felç olma ve düşme hissi yaratma olarak bilinir. Stresli dönemlerde bu durum daha çok artar.

uykuda-urperme

2- Panik Atak: Gün içerisinde olumsuz durum oluşturan panik atak nöbetleri uyku sırasında da gerçekleşebilir. Böyle bir durumda kişi düşme hissini kapılabilir.

3- Uyku Dönemleri Arasındaki Geçiş: Uyku, iki farklı dönemden oluşur. Bunlar NONREM ve REM olarak bilinir. NONREM uykunun %75’ini kapsarken REM ise kalan kısmı oluşturur. Geçiş sırasında kaslarının gevşemesiyle oluşan bu geçişte daha fazla oranda kaslar gevşerse uykuda düşme hissi meydana gelir.

4- Uyku Bozuklukları: Düzensiz yaşama bağlı olarak meydana gelen uyku bozuklukları uykuda düşme hissini oluşturabilir.

5- Stresli Yaşam: Günlük hayatta stresli bir işe ya da özel hayata sahip olan kişiler uyku sırasında yaşadıkları rahatsızlıklardan dolayı düşme hissine kapılabilir.

stres

6- Psikolojik Nedenler: Kişi, psikolojik olarak rahatsızlık içerisindeyse bu olumsuzluk uyku düzenine de yansıyabilir.

7- İlaçlar: Özellikle her gece alınan ilaçlar uyku düzenini bozucu yan etki yaratabilir.

ilaclar

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.