Uyku Kalitesini Arttırmanın 5 Etkili Yolu

Neden Uykumuzun Kalitesini Arttırmalıyız ?

Uyku, sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için önem sırasında başlarda yer alır. Zihinsel ve fiziksel yapılandırılmalarımız ve onarımlarımız uyku sırasında gerçekleşir. Bu yüzden uyku süremizle birlikte kalitesinide arttırmak çok önemlidir. Peki uyku kalitemizi arttırmak için neler yapabiliriz ?

 

  • Biyolojik Saatinizi Bozmayın ! Uyuduğunuz Saati ve Uyandığınız Saati Değiştirmeyin.

Melatonin hormunu sizi çeşitli hastalıklardan korur ve kansere karşı kalkan görevi görür. 20.30 – 23.00 saatleri arasında melatonin hormonu en üst seviyeye ulaşır bu yüzden bu saatler arası uykuya dalmak uyku kalitesini arttırmaktadır. Bir yetişkin 7-9 saat arasında uyuyarak uyku kalitesini arttırmada başarılı olacaktır.

  • Teknolojiden Uzak Durun !

Uyuyacağınız zaman kesinlikle Telefon, Televizyon, Bilgisayar ve Tabletlerinizi kendinizden uzak tutmalısınız. Unutmayın ki sessizlik her zaman rahatlatır.

  • Karanlıkta Uyumayı Tercih Edin.

Melatonin karanlıklar hormonudur. Uyuyacağınız odanızın karanlık olması melatonin hormonunun salgılanması için oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi uyku kalitemizi arttırmak için ve sağlıklı bir beden için melatonin hormonuna ihtiyacımız var.

  • 12 Saat Önceden Kafeini Bırakın !

 Profesörlerin araştırmalarına göre Kafein vücudumuzda tam 12 saat kalıyor. Kola ve kahvede aldığımız kafein sinir sistemini uyarıcı bir madde olduğu için uykudan tam 12 saat önce kesilmesi uykuya dalmamızı ve uyku kalitemizi arttırmamızı kolaylaştıracaktır.

  • Uykudan Önce Ağır Yemeklere Son !

Uykudan hemen önce yiyeceğiniz ağır yemekler hem hazımsızlık sorunlarına neden olabilir hemde uyumanızı engelleyebilir. Bu yüzden saat akşam 19.00’dan sonra bir şey tüketmemeye çalışın.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.