Uyku Kaçıran İçecekler Nelerdir?

uykusuzluk

Yemek yeme alışkanlıklarınız, yediğiniz yemekler ve içtiğiniz içecekler geceleri uykusuzluğa sebep olabilir. Geceleri uykusuzluk yaşıyorsanız, içtiğiniz içeceklerin uykunuzu nasıl etkilediğini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Peki hangi içecekleri uyku kaçıran içecekler olarak sayabiliriz?

Alkol Uyku Kaçırır mı?
Sosyal medya ve halk arasında alkolün uyumaya yardımcı olduğu bilgisi doğru bilinen yanlışlardandır. Alkol uyumaya yardımcı olmadığı gibi uykusuz kalmanıza neden olur.

Bilim adamları, alkolün insanın homeostazını etkileyerek uyumaya baskı yaptığını keşfettiler. Böyle bir durumda, kişinin uyuma süreleri değişir ve kişinin uyku düzeni bozulur.

Missouri Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Pradeep Sahota, alkolün uykuya etkisi ile ilgili yaptığı araştırmada alkolün uykuya etkileri hakkında “Alkol uykuyu bozar ve uyku kalitesini düşürür. Buna ek olarak, alkol tuvalete gitme ihtiyacınızı arttıran ve sabah erken saatlerde uyanmanıza neden olan diürekiktir.” ifadelerine yer verdi.

Özet olarak alkol uyumanıza yardımcı olmaz tam aksine uyku düzeninizi bozup, uykusuzluğa neden olur. Bu sebeple alkol, uyku kaçıran içecekler arasında yer alır.Kafein Uyku Kaçırır mı?
Kafein uyarıcıdır ve alkol gibi uyku kaçıran içecekler arasında yer alır. Çoğu kişi kafeinli içeceklerin uyarıcı gücünü uykusunu alamadığında, uykusuzluğunu gidermek ve güne dinamik başlamak için kafeinli içecek tüketmekte. Az miktarda tükettiğimizde çoğu zaman ayakta durmamızı sağlayan kafeinli içecekler aşırı tüketildiğinde kafein uyku kaçırır.

Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı araştırmada günde dört veya daha fazla bardak kafeinli içecek tüketen bireylerin uykusuzluk yaşadıklarını, uyku düzenlerinin bozulduğu sonucuna varmışlar.

Kafeinin vücuda etkisi sekiz saat sürer. Bu nedenle yatmanıza yakın kafeinli içecek tüketmenizi önermeyiz.Nikotin Uyku Kaçırır mı?
Nikotin de kafein gibi uyarıcıdır ve nikotin uykusuzluğa neden olur. Uyumadan önce tütün ürünleri tüketmek, uykuya dalmanızı ve gece boyu uyumanızı zorlaştırabilir. Eğer uykusuz kalıyor ve geceleri sağlıklı uyku uyuyamıyorsanız tütün ürünlerini tüketmemelisiniz. Nikotin de diğer içecekler gibi uyku kaçıran içecekler arasında yer alır.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.