Uyku Getiren Şeyler En Etkili 10 Yöntem

Uyku getiren şeyler, geceleri uyuyamayan insanların uyumak için yapmaya çalıştıkları bir takım yöntemlerdir. Bu yapmanız gereken yöntemleri alışkanlık haline getirirseniz düzenli uykuların keyfini çıkartabilirsiniz. Düzenli bir uykunun size getireceğini en önemli şey hiç zorlanmadan işinize ve okulunuza uykunuzu almış bir şekilde gitmektir. Acaba bu sabah uyanır mıyım sorularını artık kafanızda kurmanıza gerek kalmayacak. Eğer Uykusuzluk hastalığına sahipseniz ilaçlarınızı aksatmadan bu yöntemleri yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Uyku Getiren Şeyler 10 Yöntem

Kitap Okuyun

Kendinize belirlediğiniz bir saaten sonra sadece kitap okuyun ve gözlerinizin yorulmasını bekleyin. Karanlık bir ortamda gece lambası ile kitap okursanız emin olun çok hızlı bir şekilde uykunuz gelecektir.

Uyku Getiren Şeyler

Telefondan Tabletten Bilgisayardan Televizyondan Uzak Durun 

Bildiğiniz üzere bu tür aletler mavi ışık yayar ve bu ışıklar gözlerinize uyarıcı bir etki yapar. Kendinize belirlediğiniz bir saatten sonra teknolojik aletlerden uzak durun ve başka uğraş edinin. Kitap okumak ve ya sakin müzikler dinlemek olabilir. 

Midenizi Yormayacak Ufak Atıştırmalar Yiyebilirsiniz

Eğer karnınız açsa rahat bir uyku alamayabilirsiniz bu yüzden açsanız hafif bir atıştırma yapabilirsiniz. 1 avuç fındık 1 bardak süt ve ya biraz salatalık gibi atıştırmalıklar hem açlığınızı tutar hem de rahat bir uyku almanızı sağlar.

Hafif Egzersizler ve ya Yoga

Vücut eğer enerjiye sahipse uyku moduna geçmeniz zaman alabilir. Bu enerjiyi tüketmek için hafif egzersizler yaparak vücudunuzu yorabilirsiniz. Yoga yaparak zihninizi boşaltabilirsiniz.
Böylece rahat bir uykuya dalabilirsiniz.

Işıkları Kapatın

Evet etrafınızda bulunan tüm ışıkları kapatın. Herhangi bir cihazdan ve ya eşyadan gelebilecek olan parlama ve ya ufak bir ışık dikkatinizi dağıtabilir. 

Sıcak Bir Duş Alın

Sıcak duş vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Sıcak bir duşun ardından gelen rahatlık ile giydiğiniz temiz kıyafetler sizi hemen uyku moduna sokacaktır.

Uyuyacağınız Bölgeyi Temiz Tutun 

Uyumadan önce uyuyacağınız bölgeyi temizleyin ve odayı havalandırın. Eğer odanız pis ise ve kirli çamaşırlar koku yapıyorsa bu sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden temizlik önemlidir.

Öğleden Sonra Kafein Almayın

Eğer günlük hayatta az kahve tüketiyorsanız. Öğleden sonra içeceğiniz bir bardak kahve sizin tüm gecenizi uykusuz geçirmenize neden olabilir.

Uyumadan Önceki Zaman Dilimlerinde Uyuklamayın

Eğer gün içerisinde uyuklarsanız ve ya kısa kısa uyursanız bu gece uyumanıza engel olur. Vücut gün içerinde yorulduğunda bu uykuyu alırsa gece uyumanız zorlaşacaktır.

Zaman Belirleyin

Her gun aynı saatlerde uyumayı özen gösterin. Böylece vücudunuz bu saate uyum sağlayacaktır ve zamanı geldiğinde uyuyacaksınızdır.

Bu aktiviteleri düzenli olarak yaptığınız zaman uyku probleminiz oldukça azalacaktır.

 

İyi Uykular.

 

 

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.