Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi horlama

Çoğumuz yorucu bir günün ardından keyifli bir uyku çekmek isteriz fakat uyku apnesine yakalananlar için uyku hiçte keyif verici olmaz. Uykusuzluğa, uyur halde dolaşmaya, konsantrasyon eksikliği gibi benzeri sorunlara yol açan uyku apnesine yakından bakalım.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyku anında solunumun durması anlamına gelir. Aynı zamanda horlama ile de oldukça ilişkilendirilir. Uyku apnesine sahip olan bireyler, kalitesiz uyku çekmelerinin sonucu olarak gün içerisinde yorgun olma, konsantrasyon eksikliği gibi belirtiler görebilir.

Uyku apnesinden söz etmek için uyku sırasında 10 saniyelik nefes alamama durumu olması yeterlidir. Horlamanın da en büyük nedenlerinden olan uyku apnesi, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olması sonucunda meydana gelir. Gece boyunca birçok kez tekrarlanabilir.

İleri seviye uyku apnesi, dikkatsizlikle birlikte trafik kazalarına ve iş kazalarına neden olabilmektedir. Bu sebeple ileri seviyedeki kişilerin uyku apnesi tedavisi ile sağlıklı hale getirilmeleri önerilir.Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

Uyku apnesi, çocukluk yaşlardan itibaren görülebilmektedir. Sık sık solunum rahatsızlığı çeken kişiler, uyku apnesi sendromuna sahip olabilir. Ayrıca fazla kilolu olan, büyük bademciklere ve geniz etine sahip kişiler de uyku apnesinin en sık görüldüğü kişilerdendir.

Sabah uyandığında yorgun hissetme gibi belirtiler de uyku apnesi ile ilişkilendirilebilir.

Uyku Apnesinin Tedavisi Var Mıdır?

Uzman bir doktor tarafından yapılan testler sonucunda uyku apnesi teşhisi konmuş kişiler için uyku apnesi tedavisinden söz edilebilir. Obez olarak kabul edilen kişiler için kilo vermek, uyku apnesi tedavisinin en önemli aşamasıdır. Ayrıca alkol, sigara, stresten uzak durmak da uyku apnesinin kısa sürede gerilemesine yardımcı olacaktır. Tüm bu etkenlerin dışında sırt üstü yatmamak da horlamayla birlikte uyku apnesini azaltıcı etkene sahiptir.

İleri düzeydeki uyku apneleri için ise farklı tedavi yöntemleri mevcut. Pozitif hava basıncı olarak bilinen CPAP tedavisi, hava yolunun devamlı açık tutulmasını sağlar. Sabit basınçlı makine ile hastanın solunum yolları takip edilir. Kullanım kolaylığına sahip bu cihazlar evde uyku sırasında kullanılabilir. Hasta için ideal basınç miktarı gibi etkenler doktor tarafından belirlenmelidir.

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.