Uçakta Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Tatil döneminin gelmesiyle birlikte uçaklarda geçirdiğimiz zamanlar da artarak devam ediyor. Ucuz olsun diye sabahın köründe alınan biletler, ülkeden biraz uzaklaşmak için deniz aşırı seçilen ülkeler ve aktarmalı uçuşlar gibi birçok etken uçuş sonrasında tüm enerjinizi alıp götürebilir. Bu sebeple uçaktaki saatleri güzel bir uykuyla geçirerek ihtiyacınız olan enerjiye sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Uçakta rahat bir uyku için neler yapılmalı açıklıyoruz…

 

1- Cam kenarı koltuklar tercih edin.

Koridor tarafında oturduğunuz zaman hosteslerin ya da uçakta dolaşa kişilerin omzunuza çarparak yürümesi oldukça olası. Bu gibi durumların uykunuzu kaçırmasına izin vermeyin. Siz işinizi garantiye alın ve cam kenarı koltukları tercih edin.

 

2- Uçuş için ideal günler Salı ve Çarşamba.

Salı ve Çarşamba günlerinde diğer günlere nazaran daha az kişinin yolculuk yaptığını biliyor muydunuz? Siz de tatil başlangıcı olarak bu günleri tercih ederseniz uçakta daha az kişiyle daha sessiz bir yolculuk yapablirsiniz.

 

3- Gece uçuşları tercih edin.

Vücudunuzun uyku saatlerini değiştirmeyin. Gece geç saatte yapılan uçuşlarda daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.4- Güvenlik kemerinizi kıyafetinizin üzerinden bağlayın.

Bu küçük ayrıntı da uykunuzun bölünmesine engel olacak. Böylece uyku sırasında hareket ettiğiniz takdirde bir rahatsızlık hissetmeyeceksiniz.

 

5- Yastık getirin ya da isteyin.

Her uçakta geniş koltuk ve baş koyma yeri bulunmuyor hiç kuşkusuz. Özellikle 19 dolara aldığınız uçuşlarda(!) Siz kendi rahatınızı kendiniz ayarlayın. Daima yanınızda portatif bir yastık bulunsun. Hosteslerden isteyebileceğinizi de unutmayın.

 

6- Alkol rahat bir uyku sağlamaz.

Uçuşlarda alkol içmek sanılanın aksine rahat bir uyku getirmez. Kısa süreli bir rahatlık yaşasanız da vücudunuz bir süre sonra rahatsızlığını belli edecektir. Rahat bir uyku için bol su ve çay içebilirsiniz.

 

7- Elektronik aletlerle vedalaşın.

Zaman geçirmek için sarıldığınız elektronik aletler de uyku kalitenizi düşürecek etkenlerden. Uyku öncesinde fazla zaman geçirmeyin.

 

8- Kitap okuyun.

Kitap okumak, normalde olduğu gibi uçakta da rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

 

Bol uykulu, iyi uçuşlar 🙂

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.