Sosyal Medya Uyku Kalitesini Düşürüyor

Sosyal medyadan önce elektriğin bulunması ile birlikte günlük uyku saatinin 1 saat azaldığını belirten uzmanlar, günümüzde ise bu rakamın daha da yukarılarda olduğunu belirtiyor. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 8 saatlik uyku, yoğun iş temposu ve sosyal medya kullanımı ile 6-7 saatlere kadar düşmekte.

sosyal-medya-uyku-1

Yapılan araştırmalar yetişkinlerin büyük bir kısmının yatakta uyumaya çalışırken akıllı telefonlarıyla vakit geçirdiklerini gösteriyor. Bu zaman diliminde uyku saatlerini de aşan kullanıcılar ertesi güne yorgun ve uykusuz olarak başlıyor.

İyi ve kaliteli bir uyku için 8 saatlik uyku düzeninin sağlanmasını belirten uzmanlar, bu şekilde yeni gün için ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanabildiğini açıklıyor.Ayrıca çocuklar için telefon ve sosyal medya kullanımını sınırlandırmak da gerekiyor. Akşam saat 9’dan sonra yatakta olması gereken çocukların büyük bir kısmı bu saatlerde sosyal medyada vakit geçiriyor. Uykuya en çok ihtiyaç duydukları dönemde sosyal medya için uykudan feragat eden çocuklar, bu tercihin olumsuz sonuçlarını ise gün geçtikçe görmekte.

sosyal-medya-uyku-2

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.