Sıradışı Bir Festival: Burning Man

Dünyanın en çılgın ve farklı festivallerden birisi olarak kabul edilen Burning Man 2018 festivali bu yıl 26 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Nevada’nın kızgın çöllerinde gerçekleşecek. Festivale yönelik ise tüm sorularınızı yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

burning manBurning Man Nedir?

İlk kez 1986 Yılında Larry Harvey ve bir grup arkadaşı Kaliforniya sahilinde 8 metrelik ahşap bir insan heykelini yakarak kutladı. Ardından ise yakma eylemi festivalin simgesine dönüştü. ABD’nin Nevada eyaleti sınırları içinde bulunan Black Rock City’de her yıl kutlanan festival toplamda 9 gün sürüyor. Burning Man’de hedeflenen durum insanlarla tanışmak, bir şeyler paylaşmak ve eğlencenin tadını çıkarmak.

Burning Man’e her yıl dünyanın pek çok yerinden insanlar katılım gösteriyor ve biletler tamamen tükeniyor. Birbirinden farklı yaklaşık 70 bin insanın buluşmasındaki temel fikir birliği ise ekolojik bilinç ve sınıf eşitliği yani insanlar arası eşitlik.

Burning Man, anti-tüketimciliğe ve kendini ifade etmeye adanmış geçici bir sanat topluluğu. İnsanlar kendilerini ateş kullanarak yaptıkları performans sanatları, çıplak vücut resimleri ya da mutant araç yaratmak gibi farklı ifade yöntemleri ile ifade ediyor. Özellikle mutant araçlar oldukça önemli çünkü kamp alanına gitmek için iki alternatifiniz var ya bisiklet ya da mutant araçlar.

burning man

burning man

Buna ek olarak ise çarpıcı kostümlerde Burning Man’in en önemli parçaları arasında yer alıyor. Katılımcılar ise kendilerini en iyi ifade edecek şekilde tamamen giyinik ya da tamamen çıplak olabiliyorlar. Amaç ise olabildiğince kişisel ve vahşi bir görünüm yakalamak.

burning man

Burning Man’de ise etkinliklere katılmak en önemli önceliklikler arasında yer alıyor. Herkesin özel yetenekleri benzersiz bir şekilde teşvik edilerek güçlendirilir ve ortaya inanılmaz yaratıcı eserler çıkarılır. Bu eserler ise her yıl belirlenen özel bir tema üzerinden seçilir. Örneğin 2017 yılının teması radikal ritüel idi. Bu yılın teması ise Ben Robot. Ek olarak bir müzik festivali olarak görünüyor olsa da sabit gruplar söz konusu değil. Etkinliklere katılımın önemli olmasının bir diğer gereği bu. Çünkü katılımcılar neredeyse her şeyi kendileri organize ediyor.

burning man

2005 yılına kadar internet gibi hizmetler Burning Man’in içerisinde sunuluyordu. Ancak o yıldan sonra tüm ticari faaliyetler yasaklandı ve tam anlamıyla bir takas ekonomisine dönüldü. Bu da Burning Man’i farklı kılan en önemli unsurlardan çünkü herhangi bir para konsepti söz konusu değil. Ancak bir istisna söz konusu o da buz ve kahve. Satın alabileceğiniz yegâne iki şey.

Burning Man yükselişi ise bir parça internete bağlanıyor. İnternetle birlikte popülist bir şekilde büyüdüğü düşünülen Burning Man, internetin özgür atmosferinin gerçek dünyadaki bir karşılığı olarak da kabul görüyor.

Kısacası toplumsal düzene bir başkaldırı diyebileceğimiz Burning Man, post-apokaliptik bir etkinlik. Mümkün olduğunca çok eğlenip, her şeyi paylaşmak ana hedef. Bu nedenle eğer Burning Man’e ilk kez katılacaksanız kendini farklı bir gezegene iniş gibi yapmış hissedebilirsiniz.

Burning Man’in Sonunda Neden Heykel Yakıyorlar?

Bir çeşit dışavurumculuk ve başkaldırı sembolü olması dolayısıyla sembol heykel ateşe veriliyor. Burning Man’in düzenleyicileri arasında yer alan Dimitri Timohovich, heykel yakma nedenini şöyle açıklıyor; “İnsan kamusal bir yapıya uygun olduğu için yapı kodlarına uymak zorunda. O nedenle zaman geldiğinde yanmaması gereken bir şeyi yakmak zorundayız.”

burning manBurning Man Prensipleri Neler?

Festivalin kurucusu tarafından 2004 yılında yazılan prensiplerin insanların nasıl davranması gerektiğini değil topluluğun bölgesel olarak örgütlenmesi ve o kültürü yansıtabilmesi için hazırlandı. Daha sonrasında ise çok yönlü hareketin sahip olduğu genel kültürün evrensel bir ölçütü haline geldi.

İşte Burning Man prensipleri ve anlamları;

-Radikal Kapsama: Herkes Burning Man’in bir parçası olabilir. Yeni gelen yabancılara hoş geldin diyoruz ve saygı duyuyoruz. Toplumumuza katılım için hiçbir ön şart bulunmamaktadır.

-Hediye vermek: Burning Man hediye verme eylemine dayalıdır. Bir hediyenin değeri koşulsuzdur. Alınan hediyeye eşdeğer bir hediye verme zorunluluğu yoktur.

-Dekomüdifikasyon: Hediye vermenin ruhunu korumak için topluluğumuz, ticari sponsorluklar ya da reklamlara aracılık etmeyen sosyal ortamlar yaratmayı amaçlamaktadır. Kültürümüzü böyle bir sömürüden korumak için hazırız. Katılımcının tüketici yerine konulmasına direniriz.

-Radikal Özgüven: Burning Man, bireyi kendi iç kaynakları keşfetmeye, kullanmaya ve onlara güvenmeye teşvik eder.

-Kendini İfade Etme: Kendini ifade,bireyin kendi ruhuna verebileceği en eşsiz hediye. Kişiler kendilerini ifade ederken başkalarının haklarına ve özgürlüklerine saygı göstermelidir.

-Ortak Çaba: Toplumumuz yaratıcı işbirliği ve dayanışmaya değer veriyor. Sosyal ağları, kamusal alanları, sanat eserlerini ve bu etkileşimi destekleyen iletişim yöntemlerini üretmek, tanıtmak ve korumak için çalışıyoruz.

-Sivil Sorumluluk: Sivil topluma değer veriyoruz. Etkinlik düzenleyen topluluk üyeleri, halkın refahı için sorumluluk üstlenmeli ve katılımcılara sorumluluklarını iletmek için gayret etmelidir. Ayrıca düzenlenen etkinliklerin yerel, eyalet ve federal yasalara uygun olarak yürütülmesinden sorumludurlar.

-İz Bırakmamak: Topluluğumuz çevreye saygılıdır. Toplandığımız yerde etkinliklerimizin fiziksel izini bırakmayız. Ortamı temizleriz ve orayı bulduğumuzdan daha iyi bir durumda bırakmaya çalışırız.
-Katılım: Toplumumuz kendini radikal bir katılımcı etiğine adamıştır. Birey ya da toplumda olsun dönüştürücü değişimin yalnızca kişisel katılım aracılığı ile gerçekleşebileceğine inanıyoruz.

-Yakınlık: Deneyimlerimiz birçok yönden kültürümüzün mihenk taşıdır. Aramızdaki sınırları aşmak, içimizdeki benliği tanımak, etrafımızdakilerin gerçekliği, topluma katılım ve insan güçlerini aşan doğal bir dünya. Bu deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz.

burning man

Burning Man’e Nasıl Gidebilirim?

Festival alanı olan Black Rock Desert bölgesine en yakın havaalanı Reno–Tahoe International Airport, oraya iniş yaptıktan sonra araba kiralamanız gerekiyor. Ancak festival zamanından önce araba kiralamanızda fayda var. Aksi bir durumda araba bulamayabilirsiniz.

Burning Man’de Gittiğimde Nerede Kalacağım?

Burning Man’de konaklama için iki opsiyonunuz var. Çadırda kalmayı seçebileceğiniz gibi bir karavanda kalmayıda seçebilirsiniz. Bu birazcık festivalden beklentinize, bütçenize ve rahatınıza ne kadar düşkün olduğunuza bağlı. Karavanda kalmak isterseniz duş, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı rahatça karşılama imkanınız var. Elbette ki bunun maliyeti daha fazla olacak. Bunun dışında ise parti alanlarında karavana yer bulma konusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Ancak Burning Man’in hızlı akan ortamında ayrı kalmak istemiyor ve çok fazla para harcamaktan yana değilseniz çadır yegâne tercihiniz. Ayrıca çadırda kalmak Burning Man’in festival atmosferini, amacını daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve katılacağınız kamp grubu ile unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

burninman

burning man

Burning Man’e Giderken Yanıma Neler Almalıyım?

Gitmeye karar verdiyseniz öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın, festival bir çölde gerçekleşiyor yani bir çöl iklimi var. Gündüzleri sıcak, geceleri ise soğuk. Bununla birlikte yoğun kum fırtınaları ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Ayrıca orada klasik bir şehir hayatı olmadığını ve paranın geçmediğini de göz önüne de bulundurmanız gerekiyor. Bu nedenle yanınızda mutlaka kamp malzemeleri götürmelisiniz. İşte Burning Man’e giderken yanınıza almanız gereken şeyler;

Öncelikle bir çöl ortamında olacağınız oldukça fazla suya ihtiyacınız olacak. Burning Man’de herkes kendi suyunu getiriyor. Günlük olarak kullanmanız gereken su yaklaşık 3-4 litre olarak kabul ediliyor. Çölde sıkça karşılaşılan kum fırtınaları içinde yanınıza kum gözlüğü, şal ve buff gibi ürünler almanızda fayda var.

Rahat bir uyku için ise çölün gece şartlarını göz önüne alarak iyi bir uyku tulumu seçimi yapmanız gerekiyor. Ek olarak ise geceleri için yanınıza güçlü bir fener ya da ışıklı kıyafetler alabilirsiniz. Işıklı kıyafetler hem festivalin dokusuna uygun olacak hem de işinizi kolaylaştıracak.

Kıyafet konusunda ise daha bol ve salaş tarz olan giysiler işinize yarayabilir. Gündüzleri, dar kıyafetlerin sizi bunaltıp rahatsız etme ihtimali oldukça yüksek. Gece giymek için ise yanınızda kışlık kıyafetler olan mont, kürk gibi şeyleri götürmeniz gerekiyor.

Çöldeki kuru hava yüzünden cildiniz kuruyacağı için bol bol nemlendirici krem ve güneşe karşı koruyucu krem almalısınız. Her ne kadar marjinal bir festivale gidiyorum bunlara ne gerek var diyorsanız da cilt rahatsızlığı yaşamamanız için bunlar olmazsa olmaz eşyalar arasında yer alıyor.

Son olarak ise yanınıza bol bol ıslak mendil alabilirsiniz. Çünkü Burning Man’de kaldığınız süre boyunca çok fazla duş göremeyebilirsiniz. Hatta hiç göremeyebilirsiniz.

Burning Man’de Ne Yiyeceğim? Nereden Yiyecek Bulabilirim?

Burning Man’de ne çok zorlanabileceğiniz konuların başında yiyecek geliyor. Yemek yemek birçok insan için normal hayatta bile zorken bir çölün ortasında mutfağın, buzdolabının olmadığı bir yerde yemek yemek, yiyeceklerini muhafaza etmek çok daha zor bir hale gelebilir. Burning Man’de herkes kendi yiyeceğini, içeceğini getiriyor yani festival alanında herhangi bir yiyecek, içecek bulmanız olası değil ancak bulunduğunuz gruptaki insanlar size yiyecek ikram ederse bir şeyler bulabilirsiniz. Bu yüzden götüreceğiniz yiyecekler konusunda stratejik davranıp akıllı seçimler yapmalısınız. Yoksa aç kalmanız işten bile değil.

İlk olarak yanınıza bol bol ziploc yani depolama çantası almanızda fayda var. Bu sayede yiyeceklerinizi kilitli tutabilir ve bozulmalarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca içine ekstra buz koymanızda işinizi kolaylaştırabilir. Yiyecek ve içeceklerinizi ayrı yerlerde muhafaza etmekte size yarar sağlayacak bir başka bir önemli nokta.

Bol mineralli ve tuz oranı yüksek yiyecekler tercih edin. Çölün kuru atmosferi içinde vücudunuza en iyi tercih bu tarz yiyecekler olacak. Özellikle hindistan cevizi kurtarıcınız olabilir.

Mutfak gereci olarak ise yanınıza yiyeceklerinizi pişirmek için alacağınız ufak kamp tenceresi en büyük yardımcınız olacak. Ek olarak keskin bıçaklar, çakmak ve tahta kaşıklarda Burning Man festivalinde hayatta kalmanıza yardım edebilir.

Burning Man 2018 İçin Nereden Bilet Alabilirim? ve Burning Man Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Burning Man festivalinin biletleri Şubat ayında satışa çıkıyor ve Nisan ayının ortalarına kadar satışı sürüyor. Online olarak satışa çıkan biletler ise kısa sürede tükendiği için satışa çıktığı ilk gün almanız gerekiyor.

Burning Man bilet fiyatları ise 425 dolar ile 1.200 dolar arasında değişiyor. Birazcık almak istediğiniz bilete ve hangi tarihte aldığınıza bağlı örneğin şubat ayında çıkan biletler 425 dolar iken daha sonra çıkanlar 990 dolar, 1200 dolar gibi ücretlere sahip. Bilet fiyatına ek olarak ise ortalama 90 dolarlık bir araç geçiş bedeli var. Yani en ucuz ihtimalle 515 dolara Burning Man için bilet bulabilirsiniz. Uçak bileti fiyatları ise alacağınız tarihe bağlı olarak 7 bin TL ile 10 bin TL arasında. Yani Burning Man’e gidebilmek için ortalama 10.500 Tl’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Burning Man 2018 yılı bileti;

burning man[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.