Sabahları Yorgun Kalkmanın 5 Nedeni

1- Dış Sesler

Bazı kişiler uyku sırasında yanında top patlasa da fark etmezken, bazı kişiler ise kapı tıkırdamasına bile anında uyanabilir. İkinci kesim için deliksiz bir uykunun oluşabilmesi için tüm şartların yerine getirilmesi gerekir. Evin diğer odasından gelen sesler, yan komşudan gelen bağırışmalar ya da yoldan geçen bir arabadan çıkan ani sesler gibi birçok etken rahat bir uykuyu etkileyebileceği gibi aynı zamanda sabah enerjik bir şekilde kalkmayı da olumsuz etkiler.

 

2- Geç Yatma

Özellikle hafta içi mesailerinin olduğu günlerin gecesinde geç yatmak sabah erken kalkmayı oldukça zora sokar. Hafta içi partilerinin keyfini elbette bilen biliyor. Ama bu partilerden sonraki sabahta ‘bir daha hafta içi çıkmayacağım’ diye düşünen binlerce kişi olduğuna eminiz.

 

3- Stres

Stres, insan vücudunu doğrudan etkileyen psikolojik bir etkendir. İş ya da özel hayat nedeniyle yoğun stres altında olan kişiler geceleri de rahat bir uyku uyuyamaz. Bu uykusuzluk da sabahları yorgun bir şekilde uyanmaya neden olur.

 

4- Esmeyen Yaz Geceleri

Küresel ısınmaya bağlı olarak yaz aylarındaki sıcaklığın artık daha çok hissedilmesi, elbette yaz gecelerine de yansıyor. Hemen hemen herkesin ‘esmiyor’ diye tabir ettiği o anlar vücut sıcaklığının normalden daha çok artmasına neden olur ve uykuya geçmeyi zorlaştırır. Yaşanan uykusuzluk ise yorgun bir şekilde uyanmayı beraberinde getirir.

 

5- Yanlış Yatak Seçimi

Yatak seçimi, rahat ve konforlu bir uyku için başlıca etmenlerden biridir. Fiziksel olarak rahatlık sağlayan yataklarla ideal uykuya kavuşabilir ve sabahları yorgun kalmak yerine yüksek enerjiyle uyanabilirsiniz.

Hafızalı sünger özelliği ile bedeni tamamen sararak konforlu bir uykuyu garanti eden Luna yatakları dolayısıyla kaliteli bir yaşam vaadediyor. Üstelik vücut ağırlığı ve boyu ne olursa olsun herkes için ideal bir yatak Luna’da mutlaka var.

Denemeye hazır mısınız?

luna-101-gun

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.