Rüyalarınızı yönetebileceğinizi biliyor muydunuz?

Lucid rüya nedir?

Lucid rüya(bilinçli rüya), kişinin rüya gördüğünün farkında olması ve yarı bilinçli halde rüyasını yönetebilmesi demek. Kontrolü ele aldığınız bu rüyalarda sorumluluklarınızdan ve korkularınızdan tamamen sıyrılmış olduğunuz için zihninizi de özgür bırakmış olursunuz. Şüphesiz herkesin en azından yılda birkaç kere rüyasında bilinçli olduğunu farkettiği anlar olmuştur. Bu anlar çocukluk çağımızda daha sık olmakla beraber genelde ne yapacağımızı bilmediğimizden rüyayı sonlandırmakla ya da yönetememekle sonuçlanıyordu. Korkularımız bu esnada bizi ele geçirdiği için uçuyorsak bir anda yere çakılma, ateşler içinde yanmayı hissetme veya uçurumun kenarından düşme hissi yaşatabilir.

Peki bu gerçekten mümkün mü?

Adelaide Ünversitesi’nden Dr. Denholm Aspy 169 katılımcıyla beraber yaptığı testlerde %53 olumlu sonuç alınmış.

Yani evet mümkün!

Fakat lucid rüyalar size fantastik anlar yaşatmasının yanısıra kalp ritminizde bozukluklara sebebiyet verebilir. Aşırı heyecanlanmanız veya duyacağınız haz kendi yaşamınızı sıkıcı bulmaya ve sürekli yeniden realiteden uzaklaşma isteği uyandırabilir. Psikolojik değişimlere karşı kişinin bilinçli bir yaklaşım sergilemesi ve gerçeklikten tamamen uzaklaşarak bu alternatif dünyada kaybolmaması önemli.


Lucid rüyaya nasıl dalınır?

Deneyenlerin yalnızca küçük bir kısmının başarılı olduğu bu deneyim, oldukça berrak ve odaklanmış bir zihin gerektirir.

  • İlk olarak meditasyon yapmanın ve algıyı yönetmenin önemi büyük.
  • Odaklanmak istediğiniz şeye karar verin.
  • Daha sonra zihninizde yaşamak istediğiniz görselleştirerek hayal edin ve uykudan önce zihninizi ona yoğunlaştırın.
  • Çevrenizdeki ambiyansı konforlu bir şekilde yaratmak ve uykuya dalmadan önce bitki çayları tüketmek zihni boşaltmaya yardımcı olur.
  • Rüyalarınızın günlüğünü tutmak da bilinçli rüya görmeye yardımcı olabilir.

Bütün bunlar tamamsa, rüya aşamasına geçebiliriz.

Yattıktan 4-5 saat sonra alarmla kendinizi uyandırmalısınız ve yaklaşık 5-10 dakikanızı bilinçli geçirmeniz gerekiyor. Bu süreçte temiz hava almak ve çevrenizdeki belli bir metaya odaklanarak uykuya dalmanız, rüyanızda bilincinizin açık olmasına yardımcı olacaktır. Eğer bu anda bir şeye odaklanmak zor geliyorsa, beyninizi bilincinizin açık kalacağına dair yönlendirmeniz faydalıdır. Bu esnada rüyada olup olmadığınızı, vücut fonksiyonlarınızdan anlayabilirsiniz. Uykuya dalarken bedeninizdeki kaslarınız gevşer ve ufak sinir boşalmalarıyla yatakta istemsizce titreyebilirsiniz. Vücudunuzun uyku moduna geçtiğini bu şekilde anlayabilirsiniz. İlk denemede başarılı olamamanız, sizi yıldırmasın. Araştırmaların sonuçlarına göre 3 ila 21 gün arasında olumlu sonuç almanız mümkün.

Sanal rüyada, bilincinizi açık tutabilmeniz hep merak ettiğiniz şehirlere seyahat etmenizi, görmeyi çok istediğiniz kişilerle buluşmanızı mümkün kılar. Asıl güzel yanı ise gerçek ile rüyada bunları yaşamanın size aynı hisleri yaşatıyor olması. Lucid rüya, psikolojik rahatsızlıklarda da terapi olarak kullanılan yöntemlerden biri. Mental alanlarda farkındalığınızı arttırdığı ve kişisel gelişiminize destek olduğu dünya genelinde kabul görmeye devam ediyor. Problemlerinizin çözme biçiminizi yeniden yapılandırır, yaratıcı yönünüzü besler, korkularla yüzleşmenize ve özgüveninizi arttırmanıza yardımcı olur. Belki de kendinizde daha önce farketmediğiniz bir yeteneği keşfetmenizi sağlayabilir. Unutmayın ki bilinçaltı hala tam olarak sırrı çözülemeyen, herkesin kendine özgü ütopyası olmaya devam ediyor. Bu sebeple siz de neyi uyandıracağı ya da tetikleyeceği hala gizemini koruyor.

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.