Polisomnografi Nedir? Polisomnografi Testi Nasıl Yapılır?

uyku testi nedir
Polisomnografi Nedir? Polisomnografi Testi’nin Amacı Nedir?
Polisomnografi, uyku testi olarak da adlandırılır ve uyku bozukluklarını teşhis etmek için kullanılan bir testtir. Polisomnografi, kandaki oksijen seviyesini, beyin dalga hareketlerini, nefes alımınızı, kalp atış hızınızı ve uyku testi sırasındaki göz ve bacak hareketlerini kaydeder.

Polisomnografi Nasıl Yapılır?
Polisomnografi bir diğer adıyla uyku testi genellikle bir hastanede “Uyku Bozuklukları Biriminde” ya da Uyku Merkezinde yapılır. Uyku testi, genellikle geceleri uyuduğumuzdan uyku düzeninizi kaydedebilmesi için, gece saatlerinde uygulanır. Fakat gün içinde uyuyan vardiyalı sistemle çalışan işçiler için gün içinde de yapılabilir.Polisomnografi Nerede Yapılır? Polisomnografi Evde Yapılır mı?
Uyku merkezi ya da uyku testi yapan hastanelerde rahat edemeyen hastalar için polisomnografi(uyku testi) eğitimli bir teknisyen ile evde yapılabilir. Teknisyen taşınabilir polisomnografi cihazını kurar ve sizi cihaza bağlar, test işlemi bittiğinde ise test sonuçlarınız Uyku Merkezi ya da Uyku Bozuklukları Biriminde analiz edilir.
uyku testi evde yapılır mı

Polisomnografi Neden Yapılır?
Uyku bozukluklarını teşhis etmekle birlikte,

  • Uyku apnesi
  • Gün içinde uyuma isteği
  • Uykuda nefes kesilmesi ve durması
  • Narkolepsi
  • Uyku sırasında istemsiz bacak hareketleri
  • REM davranış bozukluğu

sorunlarını teşhis etmek için polisomnografi bir diğer adıyla uyku testi yapılır.Hastaya, Polisomnografi(Uyku Testi) Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Hasta polisomnografi(uyku testi) öncesinde alkol ya da kafeinli içecek içmemeli ve uyku ilacı almamalıdır.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.