Mevsim Geçişleri Uyku Düzeninizi Bozabilir

sonbahar-650

Sonbahar, psikolojik olarak insanı hüzünlendiren bir dönem olarak kabul ediliyor. Bu dönemde zamansız depresyonlar, uzun uzun dalmalar ve aslında hiç neden yokken duygulanmalar gibi birçok durum psikolojik olarak kendisini gösterebiliyor. Tüm bu olgulara uyku bozukluğu da dahil olabiliyor. Uzmanların bilimsel olarak da söz ettiği mevsim geçişlerinde yaşanan uykusuzluğu psikolojik etkenler tetikleyebiliyor.

 

Biyolojik Saat Değişiyor

Yaz aylarında gündüzlerin uzaması ve gecelerin kısalması vücudun hemen alışabildiği bir durum. Ve aynı vücut, yaz dönemi sona erdiğinde de aynı şekilde olumsuz etkilenebiliyor. Uyku düzeninin bozulması da doğrudan ertesi gün yarattığı uykusuzlukla iş ve okul hayatında birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.

 

Güneş Işığının Azlığı

Güneş ışığının yeteri kadar alınmaması duygusal anlamda bir çökme yaratabiliyor. Bu durum da beraberinde depresif bir ruh hali ve geceleri uykusuzluk olarak ilerliyor. Sabahları da bu yüzden erken kalkmak oldukça zor bir hal alıyor.

 

Ne Yapmak Gerekiyor?

Sonbaharın gelmesiyle yaşanabilecek uykusuzluğu en aza indirmek için birkaç yöntemden söz edilebilir.

– Yatak hijyenini sağlamak,

– Uyku saatlerini düzene sokmak,

– Alkol ve sigara kullanımını aza indirmek,

– Vücudun daha rahat olmasını sağlayacak yatak ve yastık seçimi yapmak.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.