Bu Köyde Uyku Salgını Var. 3 Gün Boyunca Uyudular

Söz konusu köy Kazakistan’da bulunuyor. Akmola eyaletindeki Kalaçi Köyü sakinleri her zaman uykulu olmaktan ve uyuduklarında uyanamamalarından şikayetçi. Hatta zaman zaman halüsilasyon gördüklerini iddia edenler de var. Daima uyuma durumu ilginizi çekti değil mi? Gelin, biraz daha yakından irdeleyelim bu konuyu.

Kaleçi Köyünün 600 kadar nüfusu bulunuyor.

kaleçi-köyü

Bu köyü ünlü yapan olay ise ilk olarak 2013 yılında gerçekleşti. Mart ayında nedeni bilinmeksizin 8 kişi 3 günlük uzun bir uykuya daldılar. Birdenbire başlayan ve günlerce süren bu uyku hastalığı günümüze kadar yaklaşık 160 kişiyi etkilemiş.

köy-uyku-hastalığı

Bu olay size ilk etapta güzel bir şeymiş gibi gelse de öyle düşünmeyin. Çünkü bu hastalıktan yaşamını yitirenler de söz konusu.

Gelelim uyku hastalığının nedenine? Köyde bulunan ve çok eski yıllarda inşa edilen madenin bu hastalığa neden olduğunu söyleyen uzmanlar, üretilen çok fazla miktardaki karbonmonoksitin zehir saçtığını belirtiyor.Nedeninin anlaşılması yıllar süren ve köyün bir kısmını boşaltmak zorunda kalan ilçe yönetimi, köyün ‘Uykucu Köy’ olarak ünlenmesinde ise bir sakınca görmüyor.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.