Klimasız Ortamda Serin Bir Uyku Çekmek İçin 10 Kolay Yöntem

Soğuk uykular… :)

Yaz ayları denince akla hemen tatili çağrıştıran deniz, kum ve güneş gelir. Yaz günleri hayalleri süslerken önemli ve ince bir detay ise genelde unutulur. O da sıcak ve nemli yaz geceleridir. ‘Esmiyor’ kelimesinin en çok duyulduğu yaz gecelerinde ferahlık yaşatacak sağlayacak 10 kolay yöntem yaz sıcaklarında uykuya geçmeniz için size uygun bir zemin hazırlayabilir. Denemekte fayda var…

1- Cotton Yatak Örtüleri Tercih Edin

Cotton yatak örtüleri polyester yatak örtülerine göre sıcak yaz gecelerinde uyku için daha uygun modellerdir. Pamuklu yapısıyla bilinen Cotton yatak örtüleri sıcaklığı olabildiğince size hissettirmeyecektir.

2- Yastığınıza Şok Yaşatın

yastık-gif

Evet, şok! Sıcaklar bizi bu duruma getirdi. Yatmadan 5 dakika önce yastığınızı buz dolabınızın içine sokamasanız da kapağını açıp önünde bir müddet bekletin. 5 dakika sonra başınızı yastığa koyduğunuzda serin sulara atlamış gibi hissedeceksiniz.

3- Alkol Kullanımına Limit Koyun

Alkol, vücut sıcaklığını arttırır, su oranını ise düşürür. Bu etkiler de daha çok terlemenize neden olur. Soğuk bir içecek gündüz ve akşam saatlerinde sizi oldukça rahatlatacaktır ama gecesini de düşünmeniz de fayda var. Sonunu düşünerek alkol tüketirseniz vücut sıcaklığınızı dengede tutarak uyumaya çalışırken büyük bir rahatsızlık yaşamazsınız.

4- Vantilatör Kullanın

Vantilatörler büyük serinleme yaratmasalar da sıcaklığı hissetmemenizi sağlarlar. En sessiz çalışan vantilatörü bulur ve yatak odanızın köşesine koyarsanız serin bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca vantilatör sivrisineklerin de size saldırmasını önleyecektir. Bir taşla iki kuş!

5- Yalnız Uyuyun

Ayrılın demiyoruz ama çok sıcak olan yaz gecelerinde yatakları ayırmanız iki taraf için de daha iyi olacaktır.

6- Yatmadan Önce Mevsimlik Yiyecekler Tüketin

Gece yatmadan önce yemek yemek oldukça zararlı bir durum olarak bilinir. Ama yaz ayları hariç. Salata ya da hafif tatlar metabolizmanızı hızlandıracak ve vücut sıcaklığınızı düşürecektir.

7- Buz Gibi Bir Duş Alın

dus-gif

Yatmadan önce buz gibi bir suyla kısa süreli bir duş almanız yatakta size dakikalarca sürecek bir serinlik hissi sağlayacaktır. Bu dakikalar içerisinde uyursanız şanslı sayılırsınız.

8- Kendi Klimanızı Kendiniz Yaratın

Islak bir çarşafı pencerenin önünde paralel duracak şekilde konumlandırın. Çarşafı germek için köşelerinden iple bağlayıp sabitleştirmeyi deneyebilirsiniz. Pencereden gelen hava ıslak çarşafın altında buz gibi bir hava yaratacak ve birden üzerinizi örtme ihtiyacı hissedeceksiniz.

9- Gündüz Güneşlikleri Kullanın

Gün içerisinde sıcakların odanıza girmesini önlemek için güneşlikleri daima kullanın. Unutmayın ki; gündüz odanın her yerini ısıtan güneşin etkisi gece de uzun süre geçmez.

10- Ayaklarınızla Duvara Dokunun

ayaklari-duvara-koyarak-uyumak-v2

Ayaklar vücut sıcaklığını etkileyen ilk organlardır. Soğuk anlarda üşüdüklerinde tüm vücudunuzun üşüdüğünü hissedersiniz. Bu nedenle kışın çoğu restoran da masa altlarına ısıtma sistemi yerleştirirler. Bu özellik yazın da aynı mantıkta işler. Ayaklarınızı duvarın soğukluğuna ne kadar dokundurursanız vücudunuz da bu etkiyi kısa sürede hissedecektir. Yatağınız duvar kenarında değil ise yaz aylarında böyle bir düzenlemeye gidebilirsiniz.

Sizin de soğuk bir yaz gecesi geçirmek için farklı yöntemleriniz varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Soğuk uykular… 🙂

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.