Kışın Neden Daha Çok Uyumak İsteriz?

Kış aylarında özellikle de sabahlarda yataktan çıkmak için oldukça zorlanırız. Sıcacık yorganın altından çıkmak kimileri için dakikalar, kimileri için ise saatler sürebilir. Peki kışın yataktan çıkmakta bu kadar zorlanmamızın nedenini hiç düşündünüz mü? Merak etmeyin, uzmanlar düşündü.

1- Karanlıkta Uyanmak

Yeni kış saati uygulamasıyla özellikle ülkemiz için daha da önemli olan bu özellik, kışın yataktan çıkmayı zorlaştıran başlıca etken. Daha hava aydınlanmamışken gece ve gündüzün ayrımını yapamamak güne başlamak için en uygunsuz zamanlardan.

gunes-doguyor

2- Vücut Sıcaklığı

Uyurken insan vücudu sıcaklığını zaman zaman düşürür. Bu durum sabah uyanıldığında üşüme eylemi içerisinde olmamıza neden olur. Dolayısıyla da sıcak yorganın altından çıkmama isteğine de.

kisin-uyanmak3- Stres

Büyük stres altında yaşam sürdürmek yataktan çıkmayı zorlaştıran bir diğer etken. Özellikle kış aylarında ise bu durum daha da zor bir hal alıyor. Hayatı daha yaşanır bir hale getirmek ve sabahları yataktan çıkmakta o kadar da zorlanmamak için stresle yaşamayı hatta onu yenmeyi öğrenmeliyiz.

zor-uyanma

4- Uzun Yol

Çalışılan iş yerinin eve oldukça uzak konumda olması sabah erken kalkmaya ve saatlerce yolda vakit geçirmeye neden olur. Evet, bu durum da yataktan çıkmayı zorlaştıran bir neden. Evinize daha yakın konumda ya da işe daha rahat şekilde ulaşmanızı sağlayacak bir etken bulmak sabahları motivasyon arttırabilir.

uzun-yol

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.