Kediler Neden Horlar?

Kedi sahiplerinin çok iyi bildiği gibi şirin mi şirin kediler geceleri farklı sesler çıkarabiliyor. Bu seslere horlama sesi de dahil. İlk önce gerçekten horluyor olabilir mi diye düşünenlerdenseniz cevabı biz verelim. Evet, kediler de horlar. Peki bunun nedenleri neler?

İran Kedisi Gibi Basık Burunlu Kedi Türleri Horlamaya Yatkındır

Bazı kedi türlerinin burun yapıları normal kedi burunlarına göre basıktır. Bu görünüm size oldukça şirin gelse de bu tür kedilerin horlamaya daha yatkın olduğunu belirtmemiz gerek. Eğer böyle bir kedi sahiplenmek istiyorsanız bu bilgiyi de göz önünde bulundurmalısınız.

kediler-neden-horlar-1Şişmanlık Horlamaya Neden Olabilir

“Bizim kedi tosun, tosun” diye seviyor olabilirsiniz kedinizi fakat bu durumun da horlamaya neden olduğunu belirtmek gerekir. İnsanlarda olduğu gibi rahat nefes alamamak horlamayla sonuçlanabilir.

kediler-neden-horlar-2

Kedinizin horlamasına neden olan diğer etkenler ise alerji ve kanamalı burun yapısı olabilir. Ayrıca eğer kediniz birden horlamaya başladıysa en yakın veterinere götürmeniz de sonradan ortaya çıkabilecek hastalıkları önleyebilir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.