Minik Dostumuz Kediler Neden Çok Uyur?

uyuyan kedi

Kediler bir gün içerisinde ortalama 16 saat kadar uyurken bazı kedilerin uyku saatleri 20 saati de bulabiliyor. Kedilerin neden bu kadar çok uyudukları bizleri düşündürdü. Bu yazımızda bunun cevaplarını arayacağız.

Bunları Biliyor muydunuz?

Kediler uyku konusunda usta olmalarına rağmen ufak bir ses ya da dokunuşta hayatta kalma mekanizmalarından dolayı hemen uyanırlar.

Bir kedinin diğer hayvanların aksine en sevdiği eğlence, güzel görünmek, top oynamak ya da komşunun hayvanlarını rahatsız etmek değildir. Tam aksine uyumaktır. Neredeyse bizim iki kat daha fazla zamanda uyurlar.

Kedilerin büyük bir çoğunluğu alacakaranlık hayvanı olarak kabul edilir. Şafakta ve alacakaranlıkta uyanıklardır. Ayrıca kedilerin diğer hayvanlar gibi yırtıcı hayvanlardır ve avlanmaları gerekir.  Avları şafak ve alacakaranlık vakitlerinde aktif olduklarından, enerji toplamak için genellikle gündüz saatlerinde uzun süre uyurlar. Tabii kedilerin uyuma sebebi sadece bu değil. Birlikte diğer sebeplerini inceleyelim.Sıkıldıklarında uyurlar

sıkılan kedi

Kilolu olduklarında daha fazla uyurlar

kilolu kedi

Avlandıklarından ötürü enerji depolamak için uyurlar

avlanan kediHasta olduklarında dinlenme ihtiyacı hissederler

hasta kedi

Yavru kediler daha fazla uyurlar

yavru kedi

Kediler havanın kötü olduğu günlerde daha çok uyur

üşümüş kedi[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.