Kaliteli Bir Uyku İçin Yatmadan Önce Neler Yapılmalı

Kaliteli bir uyku, yeme – içme gibi insan bedeni için önemli bir ihtiyaç. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir takım değişiklik ve düzenlemeler yaparak bu ihtiyacı istediğiniz gibi karşılayabilirsiniz. Nasıl mı?

1- Gece yemeklerini hayatınızdan çıkarın. Yatmadan en az 3 saat önce yemeğinizi yiyin. Böylece solunum ve kalp üzerinde fazladan basınç oluşturmamış olacaksınız.

gece-yemegi

2- Akşam yemeği de oldukça önemli. Son öğünde kızartma yemekler tercih etmeyin. Böylece reflü riskinden uzaklaşmış olacak ve daha rahat uykuya dalacaksınız.

3- Yatmadan en az 4 saat önce alkol tüketimi yapmayın. Alkol, vücut sisteminizi bozacağı gibi aynı zamanda doğrudan solunum rahatsızlığına da yol açabilir. Ayrıca alkol vücut sıcaklığınızı da arttıracağı için rahat bir şekilde uykuya dalamazsınız.rose-sarap

4- Fonksiyonel burun rahatsızlıklarınızdan kurtulun. Horlamanıza ve rahat nefes alamamanıza neden olan fonksiyonel burun bozukluğu kaliteli bir uyku için de en büyük engellerden.

5- Kitap okuyun. Kitap okumak zihninizi zihinsel bir rahatlama yarattığı için daha rahat bir şekilde uykuya dalacaksınız.

kitap-okumak

6- Yoga hareketleri yapın. Yatmadan önce yapılması gereken yoga hareketlerini daha önce sizler için listelemiştik. Okumak için tıklayın.7- Nevresimleri değiştirin. Yattığınız yerin temiz olması zihninizde de temizlik hissi uyandıracak ve uykuya geçmenizi kolaylaştıracak.

yatak-yapmak

8- Uyumanın dışında yatakta fazla vakit geçirmeyin.
Yatmadan önce ılık bir duş alın. Böylece vücut sıcaklığınız uyku için ideal derecede kalacak.

9- Kaliteli bir uyku için doğru yatağı seçin. Doğru yatak seçimi kaliteli bir uykuyu doğrudan etkileyen bir özellik. Bu düşünceden yola çıkarak tasarlanan Luna yataklar size iyi ve kaliteli bir uyku sunuyor.

terletmeyen-yatak-luna

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.