Kahve İçmek Neden Uykusuzluk Yaratır?

Kahvenin uyku kaçırdığı herkes tarafından kabul edilen bir bilgidir. Peki bunun bilimsel açıklaması nedir?

kahve-uykusuzluk

Bilimadamlarının son zamanlarda yaptığı araştırmalar kahvede bulunan kafeinin uyarıcı etkisi olmasının yanı sıra aynı zamanda vücut saatini de yavaşlattığını ortaya çıkarıyor. Science Translation Medicine dergisinde yayımlanan habere göre tüketilen kahve miktarı uyku saatine ne kadar yakınsa kişinin 45 dakika ve 2 saat arasında geç uykuya geçmeye neden oluyor. Bunun nedeninin de uyku hormonunda meydana gelen melatonin üretiminin düşmesi olarak açıklanıyor.

Ayrıca yorgun günlerde rahatlamak için kahve içmenin de yanlış bir davranış olduğunu savunan araştırmacılar, yorgunken kahve içildiği takdirde uykunun rahatlatıcı etkisinin azalacağını ve bunun sonucunda da kişinin yine yorgun uyanılacağını düşünüyor.

Kahve içerisinde bulunan kafein miktarının vücut saatinin yavaşlatması nedeniyle kahve içmek için en yararlı saatlerin öğlen 2’ye kadar olduğu belirtiliyor. Böylece günlük kahve ihtiyacı giderilirken aynı zamanda vücut uykusuzluk çekmemek için bu tüketimi en az zararla kapatmış oluyor.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.