Japonya’da Son Moda: Uyku Kutuları

uyku-odasi-1

Aslında geçmişi eskilere dayanan ve ilk olarak Japonya’da 1979 yılında açılan kapsül oteller, günümüzde oldukça sık bir şekilde talep görür hale geldi. Bu talep doğrultusunda sayıca artan kapsül oteller, şehir merkezlerindeki yüksek otel ve ev kiralarına çözüm olarak hizmet veriyor.

Ölmeden Tabuta Girmek

Kapsül otellerde sistem birçok tabut benzeri yatak kutusundan oluşuyor. Sadece yatmaya yetecek kadar uzun olan kapsül odalarda başka bir an için zaman geçirmek neredeyse imkansız. Zaten isteseniz de saat sınırını geçemeyeceğiniz kapsül otellerde uykunuzu aldıktan sonra oteli terk etmeniz gerekiyor.

uyku-odasi-2

Gecelik 30 TL

Otellerle kıyaslandığında oldukça makul görünen yatak kutularından çıkması zor olan üst katlarda 30 TL’nin bile altında uyunabiliniyor. Tabii ki o kata çıkmak sizin sorununuz.

 

uyku-odasi-3

Otelde Ayakkabıyla Dolaşmak Yasak

Kapsülünüzden önce otele girerken ayakkabılarınızla vedalaşmanız gerekiyor. İç içe yaşanan kapsül otellerde hijyen bu şekilde sağlanabiliyor.

uyku-odasi-4

Her Ayrıntıda Tekli Dizayn

Otelde adeta her şey tek kişilik dizayn edilmiş. Sosyalleşmeyi bitiren tüm anlar tek vakit geçirilebilecek detaylarla dolu. Yemek yemek, film izlemek ya da cafede oturmak bu aktivitelerden sadece birkaçı.

uyku-odasi-5

uyku-odasi-6

Kral Dairesi de Mevcut

Her otel gibi kapsül otellerde de fiyatlarda farklılık yaratmak için kral kapsülü hazırlanmış. Bizce pek bir farkı olmayan kral kapsülünde konaklamanın gecelik ücreti de yaklaşık 100 TL.

uyku-odasi-7

Peki siz böyle bir otelde kalır mıydınız?

kapsul-otel

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.