İdeal Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Güne başladığımız ve sonlandırdığımız alan olan yatak odamızda kuşkusuz en önem vermemiz gereken parça yatağımız.

Uyku kalitenizin düşmesiyle ve sırt ağrılarıyla ilgili aklınızdaki soru işaretlerini çözmek için yatak seçimini dikkatli yapmak önemli. Konuyla ilgili ilk unsur da yatağınızın boyutunu doğru seçmek.

uykumvar

 

Yatak boyutları kişinin boyundan en az 20 cm fazla, eni ise en az 95 cm olmalıdır. Yatak yüzeyi omurganızı dik tutacak şekilde olmalı ve vücudunuzun her noktasını desteklemektedir.Yatak satın alırken ray giydirme sisteminin olup olmadığı, hangi dolgu malzemesinin kullanıldığı ve şilteyi kaplayan kumaşın içeriği son derece önemli özellikler. Yatağın geniş dokulu, gözenekli ve sıkı dokunmuş olması da bir diğer unsurlardan. Yatağınızın sert veya yumuşak oluşu tamamen vücudunuzun hangisinde daha rahat hissettiğiyle doğru orantılıdır. Yaysız yataklar, yaylı yataklar ve son yıllarda oldukça pozitif sonuçlar alınan visco yataklar seçenekleriniz arasında olabilir. Yaysız yataklar, sert şilteler için daha uygun. Yaylı yatakların yayları yanlarda toplandığı için orta sertlikte ve yumuşak şilteler için idealdir.

Visco yataklar ise vücudunuzun şeklini alan akıllı hafıza özellikli terletmeyen ve vücut ısınıza en uygun seviyedeki yatak çeşididir. Visco yatağın en belirgin özellikleri; ortopedik ve yaysız olmasıdır. Bu nedenle vücudun ağırlığını destekleyerek sinir sistemi, omurga ve eklem rahatsızlıklarını önler.

Seçeceğiniz yatağın güzel olmasından çok rahatlığı her şeyden önemli. Özellikle sağlığınız ve ileride doğabilecek tedavi masrafları düşünüldüğünde hayat kalitenizi epey derinden etkileyecektir.

_DSC0182-min

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.