İdeal Uyku Pozisyonu Hangisi

Uyku pozisyonunuz güne nasıl başlayacağınızı gösteren önemli etkenlerden biridir. Yanlış uyku pozisyonunda bel ve sırt omurlarının rahatsız konumda olması boyun omurlarını da etkileyerek tümüyle bir beden rahatsızlığı yaratabilir.

Doğru uyku pozisyonu ise fiziksel olarak bir rahatlama sağlayacağı için güne yorgun ve bitkin uyanmanın aksine enerjik olarak başlamanızı sağlar. Fiziksel olarak rahatlamış bir beden de gününüzün kuşkusuz verimli geçmesini sağlayacaktır.

 

Yüzüstü Yatmak Bel Rahatsızlığı Yaratır

yuz-ustu-uyku

Yüzüstü konumda uyumak ya da uyumaya çalışmak bedensel olarak en tehlikeli yatış şeklini oluşturur. Omurga etrafındaki kasların ve sinirlerin gerilmesine neden bu yatış şekli fıtık ve omurga zedelenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

Sırtüstü Yatmak Kas Kısalmasına Neden Olur

sirt-ustu-uyku

Sırtüstü yatmak özellikle bacakların arkasında yer alan kasların zamanla kısalmasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Yan yatma konusunda başarısız olanların sırtüstü yatarken en azından bacaklarını bükmeleri olası tahripleri önleyecektir.

 

İdeal Uyku Pozisyonu Cenin Şekli

cenin-uyku

Bacakların karna doğru çekilerek yan yatar pozisyonu vücut için en ideal uyku pozisyonudur. Bu şekilde bel ve sırt omurlarının en rahat pozisyonu konumlandırılır. Aynı zamanda bacak kasları da en rahat şeklini alır. Bu pozisyonda bacaklar arasında yastık alırsanız vücudunuza daha az yük bindirmiş olur ve daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Bu yatış şeklinin bir diğer özelliği de horlamayı engellemesidir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.