Horlama Nedir? Neden Olur?

Uyku sırasında rahat nefes alamamaya bağlı olarak ortaya çıkan sesler, horlama olarak adlandırılır. Horlama durumu uyuyan kişiyi etkilediği kadar çevresindekileri de olumsuz etkiler.

Horlama, zararsız gibi görünse de ciddi bir sağlık probleminin de habercisi olabilir. Kısa süreli ve az şiddetli horlamaların dışındaki tüm horlamaların incelenmesi ve nedenlerinin saptanması gerekir.

Horlamanın Nedenleri:

Horlama birçok etkene bağlı olarak meydana gelebilir. Bu etkenler; alkol, aşırı kilo, yatış şekli, anatomi, alerjik rinit, sinüzit, şekil bozuklukları ve uyku apnesidir.

Alkol, aşırı kilo, yatış şekli gibi etkenlere kısa süreli müdahalelerle etki edilerek horlama sonlandırılabilir. Diğer etkenlerin ise uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilmesi gerekir.

Her gece şiddetli bir şekilde horlayan ve her sabah da sanki hiç uyumamış gibi uyanan kişilerin hemen hemen hepsinde uyku apnesinden söz edilir. Uyku apnesi kalp sağlığını etkilediği için ciddi bir şekilde tedavi edilmelidir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.