Hamilelikte Nasıl Yatmalı?

Hamilelik dönemi kadınların hayatında birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Her ne kadar 9 ayın sonunda ufacık bir bedene sarılmak tarifsiz bir duygu olsa da o süreç oldukça zor. Anne adaylarının ise hayatlarının hemen hemen bütün yönlerinden sağlıklı bir hamilelik dönemi için değişikliklere gitmeleri gerekiyor. Aksi halde düşük yapmaya kadar uzanabilecek bir çok üzücü sonuçla karşılaşılması olası.Bunlardan en önemlisi ise uyku pozisyonları. Hamilelikte nasıl yatması gerektiği bir çok kadın için soru işareti olarak kalıyor. Hangi uyku pozisyonun ideal olduğu ve bebeği etkilemeyeceğini bilmek şart. Biz de bu yazımızda hamileler için uyku pozisyonlarını listeledik.

Öncelikli olarak hamilelik döneminde sağ tarafa doğru ve sırt üstü yatmaktan kaçınmanız gerekiyor. Bu pozisyonlar ana damarlardan kalbe giden kan akışını düşürdüğü için bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre ise yatarken bu pozisyonları seçen anne adaylarında düşük riskinin daha fazla görüldüğü tespit edilmiş durumda.

Hamilelik döneminde ise ideal uyku pozisyonu “SOS” adı verilen pozisyon. Temelde sert bir yatakta sol tarafa doğru yatmanız gerekiyor. Sol tarafa doğru yatıp dizlerinizi kıvırmak ve bacakların arasına koyulacak yastık anne adayları için en ideal yatış pozisyonu olarak kabul ediliyor. Bu şekilde yatmak plasentaya için en uygun beslenme imkanı sağlar ve vücudunda farklı noktalarında oluşabilecek ödemleri azaltır.

Sol tarafa doğru yatmak sorun yaşayan annelerin ise gebelik yastıklı kullanması faydalı olabilir. Özellikle yatış pozisyonuna alışmada ve uyku esnasında pozisyonun değişmesini engellemenin en iyi çözümlerinden birisi olarak gebelik yastıkları ön plana çıkıyor. Bunun dışında ise rahat ettiğiniz yastıkları da kullanabilirsiniz. Yastığı belinizin altına veya boynunuzun altına koymak rahat bir uyku için yardımcı olabilir. Ek olarak ise sol tarafa yatma konusunda alışkanlık kazanmak ve geceleri daha az sancı çekmek için gündüzleri 30 dakikalık şekerlemeler yapabilirsiniz.Son olarak ise düzenli ve rahat bir uyku için gün içerisinde egzersiz yapabilirsiniz. Ancak egzersizleri yatmaya yakın bir saatte yapmamanızda fayda var.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.