Eşsiz Bir Kamp İçin İpuçları

Kamp yapmak için tabiki olmazsa olmaz dediğimiz materyaller malumunuz. Kaliteli ve su geçirmez bir çadır ve sıcacık uyku tulumlarınız bu deneyimi hoş bir anıya dönüştürmeniz için gerekli ana unsurlar.  Fakat bunların dışında sizin için faydalı olabilecek ve kendi tecrübelerimizden yola çıkarak sıraladığımız ipuçlarıyla kamp tecrübenizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Küçük detaylardan oluşan bu derlememizde belirttiğimiz her şey aslında çok büyük öneme sahip.

1-Powerbank

Kamp süresince inzivaya çekileyim teknolojiden uzak kalayım diyebilirsiniz ki doğa ile bütünleşmeniz için bizim de naçizane tavsiyemiz bu olur. Fakat eskiden kullanılan haritalar ve fenerler artık yerini cep telefonlarımıza bıraktı. Bu sayede yolumuzu aydınlatmamız ve bulmamız çok daha pratik hale geldi. Bu yüzden powerbank lerimiz olmazsa olmazlarımızın başında geliyor. Siz siz olun teknolojinin bu nimetlerinden faydalanırken sosyal medya diyetinizi kamp süresince uygulamaya özen gösterin.  

2-Böcek Spreyi

Kampınız için ikinci demirbaş, onsuz şurdan şuraya adım atmam dediğimiz ve doğa ile iç içe olduğumuz bu günleri bizim için eşsiz kılan, kadim dostumuz böceksavarlar! Sakın gittiğiniz yerde, bu mevsimde sinek olmaz gibi düşüncelere kapılmayın. Minik dostlarımızın nerede karşınıza çıkacağı hiç belli olmuyor! Kamp çantamızla bütünleştirdiğimiz böcek spreylerini, siz de yanınızdan eksik etmeyin.

3-İlk Yardım Çantası

Doğa anayla kucaklaşırken zaman zaman kötü sürprizlerle karşılaşmanız da tabiki muhtemel. Daha sonrasında anılarınız olacak bu ufak aksilikler gözünüzü korkutmasın ama tedbiri elden bırakmamak da fayda var. Kamp çantanızı hazırlarken içerisinde antibakteriyel kremleriniz, dezenfektanınız ve yara bandıyla sargı bezinizin olduğuna emin olun.

4-Yumuşacık Yastıklar

Sağlıklı bir kamp sürecinde asla taviz vermediğimiz bir diğer unsur da kuşkusuz yumuşacık yastıklarımız. Sabahları müthiş bir boyun ve sırt ağrısıyla uyanıp, tüm günümüzün kötü geçmesini elbette istemeyiz. Bu yüzden ister şişme ister pofuduk olsun, konforun diğer adı olan yastığınızı mutlaka yanınızda alın.

5-Çakmak ve Kibrit

Kamp deyince akla ilk gelen şey, unutulmaz bahar ve yaz gecelerimize anlam katan kamp ateşi oluyor. Bunun içinde yanınızda götüreceğiniz ilk şey kibrit ve çakmağınız olacak. Bizce ikisini de almak kaybetme veya kırılma ihtimaline karşı daha garantili olacak.

6-Müzik

Nerede olursanız olun, ortamınızın bütün aurasını güzelleştiren en önemli unsur bizce müzik! Yanınıza alabileceğiniz taşınabilir hoparlörler, bu anlamda tam bir kamp dostu. Hele bir de enstrüman çalabiliyorsanız ve yanınızda götürme şansınız varsa tadından yenmez 🙂  Sıcacık kamp gecelerinde içiniz kıpır kıpır olacak.

7-Sabun ve Selpak

Kampa gitsem de hijyenimden ödün vermem diyorsanız, en yakın arkadaşlarınız sabun ve selpak olacak. Yanınıza bol bol alacağınız selpak, sabun ve antibakteriyel spreyler temiz ve konforlu bir çadır alanı yaratacak. Aynı zamanda yanınızda bolca çöp torbası bulundurarak doğamızı bozmadan, gelecek nesillere de sağlıkla bırakmamızı sağlayabilirsiniz.

8-Katlanabilir Sandalye ve Hamak

Hamak ve portatif sandalyeler kamp tecrübenizi bir anda mükemmelleştirebilir. Unutulmaz gün batımlarını doğanın koynunda izlemekten daha huzur verici ne olabilir ki? Bunun için tek ihtiyacınız olan sevdiğiniz kişiyle manzaraya karşı sarılıp bu güzel manzaranın tadını çıkarmak olacak. Hele birde yanınızda şarabınız varsa, değmeyin keyfnize.

9-Alternatif Kıyafetler

Her türlü kamp koşuluna ve gece ayazına karşın yanınıza alternatif hırkalar, kazaklar ve iç çamaşırı almanızda fayda var. Doğanın size ne gibi bir gece sunacağını tahmin etmek güç. Ormanın içinde, yeşilliklerle dolu farklı kamp alanlarının ortak özelliği olarak şehir normallerine göre daha soğuk olabileceğini göz önünde bulundurmak da fayda var.

10-Enerji Veren Atıştırmalıklar

Kamp alanlarında kolay ulaşabileceğiniz ve tüketebileceğiniz ürünler bulmak zor olabiliyor. Doğada daha çok ve sık acıktığımız için çantanızın bir bölümünü enerji veren atıştırmalıklara ayırmak isabetli bir karar. Bu yüzden önemli bir detay olan atıştırmalıkları unutmamak gerek.

11-Uyku Bandı

Yerinizi yadırgayan ve farklı koşullarda uyuma güçlüğü çeken biriyseniz, yanınıza uyku bandınızı almak, kesintisiz bir uyku çekmenizi sağlar. Sabahları gün doğumuyla beraber uyanmak yerine konforlu bir uykuyla dinlenir, güne daha zinde başlayabilirsiniz.

12- Termos

Yaz kış farketmeden keyfinden ödün vermek istemeyen kampçıların en yakın arkadaşı olan termoslar, her koşulda içeceklerinizin ısısını korumaya yardımcı olur.

 

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.