Başarısıyla Adından Söz Ettirmiş Dünyaca Ünlü 7 Kişinin İlginç Uyku Alışkanlıkları

1- Wolfgang Mozart: Mozart genellikle gece 1’e kadar beste yaparmış. Daha sonra çalışmalarına ara verip 5 saat kadar uyurmuş. Sabah 6’da kalkıp çalışmalarına kaldığı yerden devam edermiş.

mozart

2- Leonardo Da Vinci: Dünyaca ünlü ressam, uyku konusunda da işleri gibi fark yaratanlardan. Da Vinci, uykuyu bir zaman kaybı olarak düşündüğü için minimumda tutmaya özen göstermiş. Öyle ki; her 4 saatte 20 dakika uyuyarak günlük uyku ihtiyacını karşılamaya çalışmış. Evet, doğru hesapladınız. Günde sadece 2 saat uyuyormuş.

da-vinci

3- Thomas Edison: Da Vinci gibi uykuya karşı savaş açmış bir diğer kişi de Thomas Edison. Edison da gün içerisinde kısa süreli kestirmeler yaparak tüm günden maksimum fayda almaya çalışmış. Çalışmak için en verimli saatlerini de geç saatler olarak belirtmiş.

thomas-edison

4- Sigmund Freud: Freud, sadece geceleri olmak üzere toplam 6 saatlik uykuyla günlerini geçiriyormuş. Çalışma sırasında çok fazla sigara tüketmesi de uykusuzlukla birleşince vücudunu yorarak kanser teşhisi konmasına yol açmış.

edison

5- Barack Obama: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama, uykuyu sınırlamadan ne zaman uykusu gelirse uyuyanlardan. Bu şekilde işlerine daha iyi odaklandığını belirten Obama’yı yardımcıları uyku sırasında uyandırırken ‘bunun için mi uyandırdın’ cevabını almamak için verecekleri haberin ne kadar önemli olduğunu tartıyormuş.

obama

6- Nikola Tesla: 2 saatlik uyku düzeni oluşturan ve bu şekilde yaşayan Tesla’nın vücudu bu duruma 25 yıl dayanabilmiş. Daha sonra tedavi gören Tesla, uyku düzenine daha da dikkat ederek çalışmalarına devam edebilmiş.

nikola-tesla

7- Michael Phelps: Olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan sporcularından biri olan Phelps, uykuyu dahi antrenman olarak görüyor. Yatak odasında uyku için özel bir loca hazırlatmış. Bu locada oksijen oranı bilerek az tutuluyor. Böylelikle Phelps’in vücudu kırmızı kan hücresi üretmek adına daha çok enerji harcıyor ve kaslarında daha fazla oksijen birikiyor.

phelps

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.