Daha Sağlıklı Bir Uyku İçin Hangi Tarafa Doğru Yatmalıyız?

Çoğu insan gün içerisinde ne kadar fazla uyursa uyusun sabah uyandığında dinlenmiş ve uykusunu almış hissetmiyor. Bununla beraber günlük yaşamlarında dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu gibi farklı sorunlarla karşılaşıyor. Peki ama neden 8 saat, belki de daha fazla uyumamıza rağmen kendimizi böyle hissediyoruz.

Bunun pek çok nedeni olabilir. Ancak başlıca nedenlerden birisi sağlıksız şekilde uyuyor olmamız. Kısacası uyurken vücudumuzu yanlış tarafa dönüp uykuya dalıyorsak bu tarz sorunlarla karşılaşıyoruz. Zaman içerisinde ise bu durum daha ciddi sağlık sorunları olarak karşımıza çıkabilir. Yüksek tansiyon, depresyon, kilo alma gibi hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek kötü durumlar sadece bazıları.

Tüm bu sorunları yaşamamak için yapabileceğimiz en temel şey ise uyuduğumuzu tarafı değiştirmek olacak. Böylece daha sağlıklı bir uykunun kapılarını açabiliriz. Bilimsel araştırmaların ışığında ise uyumak için en doğru tarafın sol taraf olduğu kanıtlandı.

Sola doğru uyumanın yararları ise saymakla bitmiyor. Öncelikle sindirim sisteminizin daha doğru çalışmasını sağlıyor. Özellikle sürekli şişlik ve hazımsızlık hissediyorsanız bunun nedeni sağa tarafa yatmanız olabilir. Çünkü mide ve pankreas vücudun sol tarafında yer alıyor. Sola doğru uyursanız organlarınız işlevlerini daha düzgün bir şekilde yerine getirebilir. Ayrıca toksinlerin sindirimi de sola doğru uyursanız daha kolay olacağından gün içinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Vücudun sol bölgesinde yer alan bir diğer organ ise kalp. En hayati organlarımızdan olan kalbe kan akışının daha rahat bir şekilde istiyorsanız sola tarafa doğru yatmanızı gerekiyor. Kan akışının daha rahat olması durumunda ise kalbiniz gece daha fazla dinlenebilir.

Uyku sırasında en fazla şikayet edilen durumlardan birisi olan horlamanın nedeni de sağ tarafa doğru uyuyor olmanız olabilir. Özellikle partnerinizi fazlasıyla rahatsız eden bu durumda kurtulmak için sola tarafa doğru uyumayı deneyebilirsiniz. Böylece dil ve boğazınız daha doğal bir konumda tutabilirsiniz böylece horlama sorununu aşabilirsiniz.

Sol tarafa doğru uyumak özellikle hamile kadınlar içinde oldukça faydalı. Sırtlarındaki yükü azaltmak ve rahim ile fetustaki kan dolaşımının daha rahat olması için sol tarafa doğru uyumaları tavsiye ediliyor. Ek olarak sola doğru yatmak hamilelik döneminde omurga sorunlarını da azaltabilmek için oldukça yararlı bir yöntem.

Son olarak ise bilimsel çalışmalardan yüzyıllar önce Hz. Muhammed’in de sol tarafına dönerek uyuduğu ve bunun hadislerde geçtiği bilinen bir gerçek. Yani hem dini hem de bilimsel olarak sol tarafınıza dönerek uyumak tavsiye ediliyor.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.