Çok ‘Ev’ Bir Kavram: Hygge ile Tanışalım


Gündelik hayatın hızına yetişememek ve kendimize vakit ayıramamak modern çağ insanının en büyük sorunu haline gelmeye devam ediyor. Yaşamı basitleştirme ihtiyacıyla doğaya dönme eğiliminde olan şehir insanlarına ilaç gibi gelecek bir yaşam felsefesi Hygge ile tanışalım. Üst üste dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Danimarka’yı markaj altına alarak bu huzur dolu gevşeme sanatını sizlerle paylaşmak istedik.

Hygge nedir?

Hygge (huge) yaşam felsefesi, insanların psikolojik ve fiziksel ihtiyaçları doğrultusunda zamanla ortaya çıkmış doğal bir oluşumdur. Ekstra efor sarfetmeden, hayatı akışına bırakma ve anda kendini bulmanızı sağlar. Danca kelime anlamı rahatlık ve keyif olan hygge, ruhunuzu sıcacık yaparak,sizi  günlük stresinizden arındırır. Günümüzde bir olayın sakinliğini ve huzur verici olduğunu nitelendiren bir sıfat haline gelen hygge, aynı zamanda bir gevşeme ve rahatlama sanatıdır. Günümüzde etkisi gitgide artan bu akımı artık sadece evlerde değil cafe & barlarda kahve dükkanlarında ve loş ışık ve kısık bir müziğin olduğu her ortamda görmeniz mümkün. Akıma olan ilgi o kadar yüksek ki Londra’da bir üniversitede insan psikolojisi üzerindeki pozitif etkisi ders olarak okutulmaya başlanmıştır.

Gelin bu akımı biraz daha yakından tanıyalım ve kendimizi bu huzurun kollarına bırakalım..

1- Mum ile duyularınızı aktive edin

Mevsimin ne olduğu hiç önemli değil, mum her zaman evinizin her köşesine yakışan, atmosferi yumuşatan bi detay. Kokulu mumların ise duyusal farkındalığınızı yükselttiği ve psikolojinize pozitif etki ettiği su götürmez bir gerçek. Dünya’nın en mutlu insanlarının yaşadığı Danimarka’da bu yüzden mum tüketimi o kadar yüksek ki bu rakam kişi başı yıllık  6 kg’ı bulabiliyor. Özellikle lavanta gibi hoşlandığınız aromalarla etrafınızı kuşatmak sizi rahatlatacak ve gözlerinizi kapadığınızda hayalinizdeki huzur bulduğunuz ütopyanıza doğru yolculuğa çıkartacak.


2- Arkadaşlarınızla evde buluşun

Aslında hepimizin gündelik hayatımızda zaten yapmaktan keyif aldığımız ev buluşmaları Hygge’nin vazgeçilmezlerinden biri.  Arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz uzun yemek masalarında kısık bir jazz müziği ile sıcak şarap eşliğinde yapılan sohbetler mental olarak sizi rahatlatır ve günlük yaşamın stresinden arınmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kısık ışıklar ve ahşap detaylar da rahatlatıcı unsur olacaktır.

3- Doğada uzun yürüyüşler

Şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğa ile bütünleşmek hepimizin ihtiyaç duyduğu fakat vakit ayıramadığı bir aktivite, bu felsefe ile sakin sokaklarda, parklarda ya da imkanınız varsa ormanlarda yapacağınız yürüyüşler kendinizi dinlemenize ve özünüze dönmenize yardımcı olur. Psikolojik olarak sizi rahatlatır ve ertesi güne daha zinde başlamanızı sağlar. Bunu alışkanlık haline getirebildiğiniz zaman hem bedeninize hem de zihninize alan yaratmış olursunuz. Unutmayın, zihninize alan daha açabilirseniz verimli ve üretken olabilirsiniz.

İstanbul’a yakın en iyi kamp alanları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4- Soft renkler kullanın

Evinizi ısıtmanın tek yolu şömine değildir. Yaşam alanınızın sıcaklığı ve yumuşaklığı da sizi ısıtır ve rahatlatır. Evinizi pastel tonlarla donatmak ve size huzur veren renkler tercih etmek ruhunuza iyi gelecektir. Bu sıcaklığı bazen kanepenizin bir köşesine koyduğunuz sıcacık ve soft renkli bir battaniyeyle veya yün çoraplarla bile yakalayabileceğinizi unutmayın.

5- Yumuşak ve rahatlatıcı eşyalar

Evinizi tasarlarken olabildiğince konforlu yumuşak ve içine gömülebileceğiniz eşyalar tercih etmeniz vücudunuzla beraber zihninizin de rahatlamasına rahatlamasına yardımcı olacaktır. Evimize geldiğimizde genelde ilk iş uzanıp bütün yorgunluğumuzu attığımız kanepelerin ve yastıkların seçimi bu yüzden çok önemlidir. Bir de baş ucunuzda sevdiğiniz aromaları içeren vücut ve masaj yağları bulundurmak kendinizi şımartmanın en kestirme yolu olacaktır. Unutmayın temiz ve zinde bi zihin yaratıcılığınızı ve ruhunuzu besleyen en önemli faktör olacaktır.

6- Az eşya çok huzur

Hygge felsefesi ‘daha azı ile daha mutlu’ olabileceğinizi anlatır. Evinizde kullanmadığımız, bir köşeye attığınız eşyalar  veya evdeki atmosferinizi ağırlaştıracak, gözünüzü yoracak eşyalardan kurtulmanızı önerir. Danimarka’yı gözünüzün önüne getirdiğinizde şüphesiz ilk dikkat çeken minimal tasarımı olur. Bu yüzden de sade, şık, huzur dolu pastel tonların hakim olduğu evler Hygge’nin vazgeçilmezlerindendir. Fazlalıklarınızdan kurtulun, ortamınızı ve zihninizi aynı anda rahatlatın.


[Total: 3 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.