Çocuklar Neden Yalnız Uyumak İstemezler?

Bazı ailelerde uyku saati yaklaştıkça, huzursuzluk da artar. Ebeveynlerin karşılaştıkları büyük problemlerden biri de çocuğun yalnız uyumaya karşı direnç göstermesi. Uzun uğraşlar sonuç vermedikçe çocukta psikolojik travmalar yaratabilir. Bu durumun birçok sebebi olabiliyor. İlk akla gelen ve yaygın olan nedeni çocuğun gün içinde anne ve babasıyla yeterince vakit geçirememesidir. Çocuk birlikte kaliteli zaman geçiremediği ebeveynleriyle daha uzun birlikte olma ihtiyacı hisseder. Bu yüzden çocuklarla kaliteli zaman geçirilmesi büyük önem taşıyor.

Bir diğer sebep, anne-baba arasında süregelen gerginlikler, tartışmalar veya sorunlar olabilir. Ebeveynlerin ilişkileri problemliyse, çocuk yalnız başına savunmasız hissetmeye başlar ve güven problemleri ortaya çıkar. Bu durum, çocuğu yalnız uyumaktan alıkoyup ürkütebilir ve hatta gece terörü yaşamasına sebebiyet verebilir.

Küçük kardeş sendromuna dikkat!

Eve katılan yeni üye genelde büyük çocuklarda psikolojik değişimler yaratır. Her zaman kötü ve olumsuz olmasa da çocuklar arasındaki bu dengenin iyi ve tutarlı olmasına dikkat edilmelidir. Aileye yeni katılan bebekler büyük çocukta kıskançlığa ve psikolojik travmalara yol açabilir. Özellikle yeni doğan bebek anne babayla aynı odada uyuyorsa, büyük çocuğun kendini dışlanmış ve yalnız hissetmesi, tek başına uyuyamama problemlerini de beraberinde getirir.

Bu tarz problemlerde çocuğun bir metafor belirlemesi ve ona kendince anlamlar yüklemesi olağan bir durum. Bu kimi zaman peluş ayı, kimi zaman anne kokusunu hissedebileceği bir şal, kimi zaman ise süper kahraman karakteri olabilir. Çocuğun bu süreci atlatmasına yardımcı olacak bu tarz geçiş nesnelerine izin vermeli ve çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlamalısınız.

Bu sorunun devam etmesi halince bir uzmandan veya danışmandan destek alınabilir. Yalnız bu soruna yukarıda bahsettiğimiz hangi durumun yol açtığının doğru tespit edilmesi çok önemli. Yanlış bir tespitte bulunulursa, çocuğa yardımcı olmayan işlevsiz bir yaklaşım sergilenebilir. Ailenin her zaman çocukla empati kurması gerekir. Çocuğun ihtiyaçlarının anlaşılması ve bunlara cevap verilmesi çocuğun kendini yalnız hissetmesini önler. Bu süreçte çocuğun isteklerine saygı duyulmalı, küçümsenmemeli ve cezalandırılmamalıdır.

bebek gibi uyumak

Çocuğunuzla kurduğunuz güven ilişkisi bu durumun aşılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda birlikte çocuğunuzu rahatlatıcı aktiviteler yapın,  onu anlamaya çalışın. Doğada uzun yürüyüşler ve açık hava da geçirilecek kaliteli zamanlar, çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin gelişmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda çocuğa kurulacak ‘’ ben her zaman buradayım, seninleyim’’ ya da ‘’istediğin zaman yanıma gelebilirsin’’ gibi cümleler, çocuk için güven ortamı yaratmaya yardımcı olur.

Çocukla uyumak

Çocuğun yanında ebeveynlerin birbirlerine olan tutumu da oldukça önemli. Çocuklar dinlemiyormuş gibi görünseler de birçok yetişkine göre çevresinde olan biteni algılama kabiliyetleri daha yüksek seviyede. Bu sebeple, çocuklar bu gerginlikleri yada ebeveynlerin birbirine karşı olan eleştirel yaklaşımlarını kafalarında nereye oturtacaklarını bilmeseler de algılarlar ve konfor alanını tehdit unsur olarak görürler. Bu durum kişiliklerinin tam gelişememesine, kendilerine olan güvenin zedelenmesine ve korku duymalarına sebebiyet verir.

kavga eden ebeveyn

Çocuğunuza bireyselleşmesi için destek olun ve onu cesaretlendirin. Kendini güçlü hissetmeye başlayan çocuklar bunu tek başlarına uyuyarak kanıtlamak isterler. Çocuğa fazla korumacı yaklaşmak da onu ihmal etmek de sakıncalıdır. Aradaki dengenin iyi kurulmasına dikkat edilmeli.

Çocuğunuzda yalnız uyuyamamaya ek olarak altını ıslatma, öğrenme bozukluğu, dikkat dağınıklığı, içine kapanma gibi sıkıntılar da varsa bir uzmandan yardım alınması gerekir.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.