Çare Yoga. Uykuya Geçmenizi Kolaylaştıracak 10 Yoga Hareketi!

Doğru nefes alma tekniği ile daha sağlıklı bir yaşam sağlayan yoganın geceleri daha rahat bir şekilde uykuya geçmenize de yardımcı olacağını biliyor muydunuz? İşte uykusuz gecelerinizi bitirmenize yardımcı 10 yoga hareketi!

1- Shalabasana

yoga-1-v2

 

Yüzüstü şekilde uzanarak uygulayacağınız bu pozisyonda nefes alıp verme oldukça önemli. Nefes alırken ters bir şekilde vücudunuzu havaya kaldırmayı deneyin. Burada sınırları zorlayabilirsiniz. Nefes verirken en uç pozisyonda kalın. Daha sonra tekrar başlangıç pozisyonuna gelin ve nefes alıp vermeyi tekrarlayın. Yaklaşık 1 dakika boyunca uygulayın.

2- Uttanasana

yoga-2-v2

Bacaklarınızı kalça mesafesinden biraz daha fazla açtıktan sonra derin bir nefes alın ve görseldei pozisyona gelip yavaşça nefes verin. Esnekliğinizin imkan verdiğince bacaklarınızı bükmemeye çalışın. Yaklaşık 1 dakika tekrarlayın.

3- Prasarita Padottanasana

yoga-3-v2

Bacaklarınızı yanlara doğru olabildiğinde açın. Nefes alıp verme için öne doğru katlanın ve ellerinizi avuç içiniz yere gelecek şekilde konumlandırın. Başınızı da yere koyarak destek alıp daha çok esneyebilirsiniz. Bu şekilde 1 dakika derin nefes alıp verin.4- Janu Sirsana

yoga-4-v2

Bir bacağınızı büküp diğer bacağınızı kırmadan ileriye doğru uzatın. Bedeninizin izin verdiği ölçüde öne doğru eğilin ve derin nefes alıp verme işlemini gerçekleştirin. Her bacak için 1’er dakika boyunca bu şekilde kalın.

5- Güvercin Pozu

yoga-5

Tek bacağınızı dizden bükerek diğer bacağınızı arkaya doğru dik bir şekilde uzatın. Ön tarafta ellerinizi birleştirip başınızı yaslayın. Adım adım başınızı ileri iterek nefes alıp verin. Her bir bacak için 1’er dakika boyunca bu hareketi uygulayın.

6- Supta Baddha Konasana

yoga-6

Sırtınızı arkaya doğru esneyebileceği yumuşak bir eşyayla destekleyin. En iyi dinlenme yöntemlerinden olan bu pozisyon ile en az 2 dakika boyunca hareketsiz kalın. Başınızın arkaya doğru düşmemesine dikkat edin. İsterseniz başınızın arkasına bir destek koyabilirsiniz.
7- Supta Virasana

yoga-7

Sırtınıza benzer bir yumuşak destek aldıktan sonra bacaklarınızı arkaya doğru kırın. Kollarınızı da her iki yana gelecek pozisyonda uzatın ve yaklaşık olarak 2 dakika boyunca nefes alıp verin.

8- Supine Spinal Twist

yoga-8

Sırt üstü şekilde uzanın ve sırasıyla dizinizi göğsünüze gelecek şekilde geri çekin. Her bacak için 1’er dakika boyunca bu şekilde nefes alıp verin.

9- Viparati Karani

yoga-9

Sırt üstü uzanıp bacaklarınızı yandan ya da yukarıdan arkaya doğru çekin. Ellerinizi ise önde birleştirin ve esneyin. Belinizin altına yumuşak bir zemin koyarsanız daha rahat bir şekilde kalkıp inebilirsiniz. Yaklaşık 2 dakika boyunca bu pozisyonda esneyerek nefes alıp verin.10- Halasana

yoga-10

Sırt üstü şekilde uzanın ve bacaklarınızı dik bir şekilde havaya kaldırın. Bacaklarınızın bu poziyonda kırılmamasına dikkat edin. Ellerinizi de yanlara doğru rahat bir şekilde bırakın. Yaklaşık 1 dakika boyunca bacaklarınızı esneterek nefes alıp verin.

İyi uykular.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.