Bel ve Sırt Ağrılarını Önlemek İçin Yatak Seçimi

Kronik bel ağrısının uyku kalitesini önemli ölçüde etkilemesi şaşırtıcı değildir. Doktorlar ve bilim adamları yıllardır insanların ihtiyaç duyduğu uyku ve dinlenmeye mani olan şeyin yatak olduğunu düşünüyorlar. Yanlış yatak, sırt ve bel rahatsızlıklarını daha kötü hale getirebilir, gece dinlenmemize ve gün içinde ağrı hissetmemize neden olabilir.
En iyi yatağın sert yatak olduğu düşüncesi her zaman doğru değildir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar kronik bel ağrısından muzdarip kişilerde orta sert bir yatağın uyku kalitesini büyük ölçüde artırdığını göstermektedir.

Geleneksel olarak yatak üreticileri ortopedik yataklarda bel ve sırt bölgesine daha fazla destek sağlaması amacıyla yay sıklığını artırmaktaydı. Fakat bazı klinik çalışmalarda bu aşırı sert yatakların aslında uyku kalitesini düşürdüğü tespit edildi. Sert yatakta yatanlar için orta sert bir yatağa geçiş yapmak hem bel ve sırt ağrısını geçirmek için hem de daha iyi uyumak için anahtar niteliğinde olabilir.Neler Yapılmalı?

  • Ergonomik şartların değiştirilmesi gerekiyor, omurgaya uygun çalışma şartları yaratılmalı
  • Otururken kişinin mutlaka sırtını yaslaması gerekiyor.
  • Bel boşluğuna uygun, çukura girecek küçük yastıklar kullanılmalı.
  • Otururken sağa sola eğilmeyeceksiniz, eğilirseniz basınç 300-350 ye çıkıyor.
  • Öne eğilmiş durumda -yüz yıkarken- sağa sola eğilmek yanlış. Çünkü bu hareket disk içi basıncı artırıyor, omurganın balansını bozuyor.
  • Omurgada eğrilmeler olduğu takdirde, kasılmalar ve dolayısıyla boyun, bel ve sırt ağrıları artıyor.
  • Sağlıklı beslenme, dinamik yaşam ve düzenli egzersiz unutulmamalı.

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.