Bel Fıtığı İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yanlış yatak seçimi bel ağrısına sebep olabilir hatta bel fıtığı hastalarının ağrılarını kötüleştirebilir. Bu yüzden bel fıtığı hastaları için yatak seçimi oldukça önemlidir.

Piyasadaki yatak çeşitliliği nedeniyle doğru yatağı seçmek bel fıtığı hastaları için zor olabilir. Bel fıtığı için yatak seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 Bel Fıtığı Hastaları için Sert Yatak Uygun mudur?

Bel fıtığı için yatak seçimi yaparken yatağın sert olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bel fıtığı tedavisinde, Sert yataklarda hastanın vücudunun yatağa değen kısımları üzerine daha fazla basınç uyguladığı gözlemlenmiştir. Hasta basıncı azaltmak için yataktaki konumunu değiştirdikçe bu hareketler bel ağrısını arttıracaktır.

 

Yumuşak yataklar ise vücudun şekline uyum sağladığı için fazla basınç uygulamayacaktır. Bu sebeple hasta yataktaki konumunu sık değiştirmediği için ağrıları artmayacak kaliteli bir uyku uyuyacaktır.

Bel Fıtığı Hastaları için Visko-elastik Yataklar Uygun mudur?

Visko-elastik yataklarda uzay teknolojisi kullanılmaktadır. Uzay teknolojisi NASA tarafından astronotların uzay yolculuğunda maruz kaldığı basıncı en aza indirmek için kullanılan teknolojidir. Visko-elastik yataklar, yatak sektöründe uzay teknolojisinin kullanılmasının sonucu ortaya çıkmış yatak türüdür.

 

Visko-elastik yataklar basıncı azaltarak yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini engeller. Visko-elastik yataklar aynı zamanda kişinin vücuduna göre şekillenirler. Hasta yataktaki konumunu sık değiştirmediği için hastanın ağrıları artmayacak, kaliteli bir uyku uyuyacaktır.Yapılan araştırmalara göre su yatağı ve visko-elastik yataklar bel fıtığı için en doğru yatak seçimi

313 bel fıtığı hastası üzerinde yapılan araştırmaya  göre su yatağı ve visko-elastik yatakta yatan hastaların, sert yatakta yatan hastalara göre daha rahat ettiği, hastaların ağrılarının azaldığı görülmüş.

 

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak sert yatakların hastaların ağrılarını arttırdığını, bel fıtığı hastalarının bu sebeple su yatağı veya visko-elastik yatakları tercih etmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.