10 Saat de Uyusanız Yorgun Mu Kalkıyorsunuz? Nedenini Açıklıyoruz

Bazı günler neredeyse günün yarısını uyuyarak geçirmenize rağmen sabahları hiç uyumamış gibi kalktığınız oluyor mu? Merak etmeyin. Bu durum bilimsel olarak açıklanabilen ve eğer dikkat ettiğiniz takdirde düzelebilecek bir durum. Tek yapmanız gereken bilim adamlarının kanıtladığı ve kaliteli uykuyu engelleyen detaylara yatmadan önce dikkat etmek.

Uyku Döngülerine Uyun

uyku-döngüsü

Uyku saatlerinin bilimsel bir döngü içerisinde ilerlediğini biliyor muydunuz? İnsan vücudu uyku halinde yaklaşık 1,5 saatlik döngülerle uyuyor. Yani uyanma saatinizi bu döngülerin sonuna gelecek şekilde ayarlarsanız uyanmanız daha kolay bir hal alacaktır. Sabah 7’de kalkmak istiyorsanız yatağa 11:20’de girmelisiniz. Bu saati kaçırırsanız uykuya dalmak için en elverişli saat 00:50. Bilim yalan söylemez.

Gece Uyku Aralarına Son Verin

uyku-arasi

Tuvalete ya da su içmeye kalktığınız her anda uyku kalitenizi bilerek azaltıyorsunuz. Bunun için yatmadan su içip tuvalet ihtiyacınızı yine hemen yatmadan gidermelisiniz.İlaç Kullanımına Dikkat

ilac-kullanimi

İlaçlar, içlerindeki kimyasal maddeler nedeniyle uyku problemi oluşturabilir. Eğer yatmadan önce aldığınız ilaçlar varsa içeriğini kontrol edin ve gerekiyorsa bir doktora danışın.

Uyku Öncesi Atıştırmalıklara Son Verin

uyku-öncesi-atistirma

Uyumdan 1-2 saat önce tükettiğiniz cips, tuzlu yiyecek, yağlı yiyecek ve gazlı içecekler vücudunuzun hazmetmesini zorlaştırıcı besinler olarak algılanıyor. Bu durum da vücut olarak sizi yoran etkenlerden.

Sporu Abartmayın

sporu-abartmayın

Evet, spor güzel bir şey ama yatmadan hemen önce spor yapıyorsanız vücut sisteminizi bozuyorsunuz demektir.

Doğru Yatağı Seçin

luna-yatak

Rahatsız ve vücudunuz için uygun olmayan bir yatakta 10 saat de uyusanız yorgun olarak kalkmanız muhtemel. Bunun için rahatlığı ile sizi yormayacak ve vücudunuzun şeklini alacak ergonomik yataklar tercih etmelisiniz. Uyku kalitesini arttırmak için tasarlanan Luna yatakları ile rahat bir uyku için ilk adımı atabilirsiniz.

[Total: 0 ]

Written by uykumvar.com

Uyku bilimi, uykusuzluk, uykunun yaşam içindeki yeri gibi birçok konuda bilgilendirici ve eğlendirici içerik sunan uyku blogu.